Pad proizvodnje u Nemačkoj neočekivano se produbio u februaru, a aktivnost je opala bržim tempom usled pada tražnje u zemlji i inostranstvu.
Indeks menadžera nabavke (PMI) kompanije S&P Global za industrijski sektor zemlje pao je na 42,3 sa 45,5 u prethodnom mesecu - znatno ispod bilo koje procene ekonomista u Bloombergovom istraživanju. Zahvaljujući poboljšanju uslova u uslugama, ukupna poslovna aktivnost je pala samo na 46,1 sa 47.
"Nakon tračka nade poslednjih meseci, nemačka industrija se sada oseća prilično mračno", rekao je Tariq Kamal Chaudhry, ekonomista u Hamburškoj komercijalnoj banci. Podaci otkrivaju "pad proizvodnje, uz nagli pad novih porudžbina, kako u zemlji, tako i na međunarodnom nivou".
Opširnije
Nemačka smanjila prognozu rasta sa 1,3 na 0,2 odsto
Nemačka prognozira da će njena privreda ove godine rasti za samo 0,2 odsto, što je drastičan pad u odnosu na 1,3 odsto prošle jeseni.
21.02.2024
Svet do 2030: krah kineskog ekonomskog sna i još jedna svetska recesija?
Kina više ne može da se nada poziciji najveće privrede sveta. Japan i Nemačku će prestići Indija.
21.02.2024
Nemačka će možda povećati izdvajanja za vojsku na 3,5 odsto BDP-a
Nemačka bi mogla da poveća vojnu potrošnju na čak 3,5 odsto ekonomske proizvodnje.
18.02.2024
Japan skliznuo u recesiju, Nemačka je sada treća najveća privreda
Poznavaoci japanske monetarne politike odlažu svoja klađenje o tome kada će se politika negativnih kamatnih stopa završiti.
15.02.2024
Nemačka privreda stagnira i na početku 2024.
Bruto domaći proizvod Nemačke je u prošloj godini rastao samo u jednom kvartalu.
12.02.2024
Pad nemačke industrije se nastavio i sedmi mesec
Obim proizvodnje pao je 1,6 odsto u odnosu na novembar, najviše zbog hemijske industrije i građevinarstva, pokazali su podaci statističke agencije.
07.02.2024
Nemačka ulaže milijardu kako ne bi zavisila od kineskih sirovina
Biće uspostavljen proces selekcije kako bi se utvrdilo koji projekti - uključujući ekstrakciju, preradu i reciklažu minerala - ispunjavaju uslove.
02.02.2024
Izveštaj od četvrtka dolazi usred povećane zabrinutosti oko nemačkog ekonomskog učinka, koji je opterećen dugotrajnom slabošću njenog ogromnog proizvodnog sektora. Vlada je u sredu smanjila svoju prognozu rasta za ovu godinu na 0,2 odsto sa 1,3 odsto.
Kompanije u sektoru takođe su postale pesimističnije u pogledu budućnosti prvi put od novembra. Sveukupno raspoloženje se popravilo na maksimum za 10 meseci zbog usluga, gde je zaposlenost rasla brže.
Slika je bila svetlija u Francuskoj, gde je kontrakcija popustila mnogo više nego što su analitičari predviđali. Kompanije su prijavile poboljšanje potražnje uz proširenje svoje radne snage.
"Francuska ekonomija je u režimu oporavka", rekao je Norman Liebke, ekonomista Hamburške komercijalne banke. "Čak i ako ekonomija nastavi da se smanjuje, ovo se dešava mnogo sporije."
Usluge su bile glavni pokretač inflacije u obe zemlje, zbog većih troškova rada i energije. Ali barem u Francuskoj, bilo je znakova "značajnog usporavanja" tempa povećanja, rekao je Liebke.
Odvojeno istraživanje francuske statističke agencije Insee pokazalo je da se poverenje u industrijski sektor zemlje poboljšalo u februaru, dostigavši dugoročni prosek za ovaj indikator prvi put od jula.
Tržišta pomno prate PMI koji se objavljuje početkom meseca i dobar je u otkrivanju trendova i prekretnica u ekonomiji.
Očekuje se da će podaci o PMI evrozoni kasnije u četvrtak ukazati na deveti mesec kontrakcije, dok su raniji brojevi iz Australije i Japana ukazivali na blagi rast. Brojke za Veliku Britaniju i SAD će pokazati kontinuirani rast.