Pored rasta mobilnog i elektronskog bankarstva, u trećem kvartalu je dvocifrena stopa rasta zabeležena i za kartična plaćanja, pokazuju podaci Narodne banke Srbije.
U trećem kvartalu je u Srbiji karticom plaćeno oko 131 milion puta, što je za petinu više u odnosu na isti period prethodne godine. Što se samog broja kartica tiče, na kraju trećeg tromesečja ih je bilo 11,22 miliona, za 6,4 odsto više na međugodišnjem nivou.
Dvocifren je bio i rast POS terminala, na kojima može da se plati platnim karticama, a sada ih ima nešto manje od 133.000, dok je bankomata 3.052, približno isto kao i lane.
Opširnije
Mobilno bankarstvo raste po dvocifrenoj stopi u Srbiji
Rastao je broj korisnika mobilnog i elektronskog bankarstva, a broj POS terminala uvećan je za 10 odsto.
27.11.2023
Banke u Srbiji još optimističnije u pogledu inflacije
Jednogodišnja inflaciona očekivanja finansijskog sektora pala na 5,9 odsto.
20.11.2023
Viceguverner: NBS može da dodatno pooštri politiku i bez dizanja stopa
NBS može da dozvoli da raste prosečna stopa na reverznoj repo aukciji ili da poveća obavezne rezerve.
17.11.2023
"Kada je reč o virtuelnim prodajnim mestima – internet prodavnicama, krajem septembra ove godine bilo ih je 3.840, što je rast od 28,64 odsto, odnosno za 855 internet prodavnica koje omogućavaju onlajn plaćanja platnim karticama više nego u isto vreme prethodne godine", kažu u NBS.
Da plaćanja koja ne uključuju gotovinu postaju sve popularnija, pokazuju podaci iz više izvora, a sama plaćanja su privlačnija i korisnicima i kompanijama.
U poslednja tri meseca je broj korisnika mobilnog bankarstva takođe porastao dvocifreno (za oko 16 odsto međugodišnje), a broj onih koji koriste elektronsko bankarstvo porastao je za oko osam odsto i dostigao je skoro četiri miliona.
Tokom trećeg kvartala broj mobilnih transakcija uvećan je za 27,28 odsto, dok je broj elektronskih plaćanja pao za oko devet procenata. Ne može se sa sigurnošću tvrditi, ali je moguće da je deo ovog smanjenja došao nauštrb rasta mobilnih plaćanja.
Kompanije bezgotovinska plaćanja vide kao budućnost
Ranije ovog meseca, i kompanija Visa je objavila rezultate ankete koja prati kretanje kartičnih i bezgotovinskih plaćanja.
Prema njihovim rezultatima, više od polovine malih i srednjih preduzeća smatra da će u naredne dve godine preći na bezgotovinska plaćanja, a sa njima se slaže četiri od 10 kupaca.
"U rastućoj globalnoj ekonomiji, digitalna plaćanja postala su ključni pokretač biznisa, te tako više od trećine malih i srednjih preduzeća (35 odsto) smatra da je prihvatanje novih oblika plaćanja prilika da ove godine privuku nove kupce", piše u analizi ankete objavljenoj početkom novembra.
Mobilne aplikacije i ovde prednjače, pa je 55 odsto ispitanika reklo da će se u budućnosti okrenuti upravo ovom načinu plaćanja.