Plaćanja koja ne uključuju gotovinu postaju sve popularnija, a podaci iz više izvora pokazuju da su upravo ovakva plaćanja privlačnija i korisnicima i kompanijama.
U poslednja tri meseca je broj korisnika mobilnog bankarstva porastao dvocifreno (za oko 16 odsto međugodišnje), pokazuju podaci koje kvartalno objavljuje Narodna banka Srbije (NBS). Broj onih koji koriste elektronsko bankarstvo porastao je za oko osam odsto i dostigao je skoro četiri miliona, pokazuju podaci. Treba napomenuti da broj korisnika ne znači broj stanovnika, jer korisnici uključuju fizička, pravna lica i preduzetnike.
Tokom trećeg kvartala broj mobilnih transakcija uvećan je za 27,28 odsto, dok je broj elektronskih plaćanja pao za oko devet procenata. Ne može se sa sigurnošću tvrditi, ali je moguće da je deo ovog smanjenja došao nauštrb rasta mobilnih plaćanja.
Opširnije
Nacionalnom karticom ćete od juna plaćati beskontaktno
Banke će ove kartice početi da izdaju 1. juna 2024. godine.
11.10.2023
NBS primorala banke da obeštete korisnike prevarene zbog nepažnje
Narodna banka Srbije uticala je na banke da korisnicima platnih kartica, koji su bili žrtve prevara trgovaca, vrate veći deo novca.
05.09.2023
Na SMS-prevare sa platnim karticama nasele stotine u Srbiji
Štetu koja nastane najčešće snosi sam korisnik jer se davanje podataka smatra "grubom nepažnjom".
04.07.2023
Posle Hrvatske, Google pay dostupan i u Srbiji
Korisnici pametnih telefona sa android platformom u Srbiji od sada mogu da plaćaju putem Google pay servisa.
23.08.2022
"Broj transakcija karticama i elektronskim novcem kojima je izvršena internet kupovina robe i usluga stabilno raste na međugodišnjem nivou", pišu iz NBS i dodaju da je u trećem tromesečju izvršeno skoro 15 miliona transakcija karticama i elektronskim novcem na internetu u svim valutama.
Ovo je za trećinu više nego u trećem tromesečju 2022. godine. Istovremeno, broj dinarskih plaćanja za kupovinu preko internet sajtova porastao je za 27,7 odsto u odnosu na treće tromesečje 2022. godine, što potvrđuje međugodišnji trend rasta broja transakcija izvršenih u dinarima, kažu iz NBS.
Kompanije bezgotovinska plaćanja vide kao budućnost
Ranije ovog meseca, i kompanija Visa je objavila rezultate ankete koja prati kretanje kartičnih i bezgotovinskih plaćanja.
Prema njihovim rezultatima, više od polovine malih i srednjih preduzeća smatra da će u naredne dve godine preći na bezgotovinska plaćanja, a sa njima se slaže četiri od 10 kupaca.
"U rastućoj globalnoj ekonomiji, digitalna plaćanja postala su ključni pokretač biznisa, te tako više od trećine malih i srednjih preduzeća (35 odsto) smatra da je prihvatanje novih oblika plaćanja prilika da ove godine privuku nove kupce", piše u analizi ankete objavljenoj početkom novembra.
Mobilne aplikacije i ovde prednjače, pa je 55 odsto ispitanika reklo da će se u budućnosti okrenuti upravo ovom načinu plaćajna.
Podaci NBS pokazuju da je u trećem kvartalu za 10 odsto uvećan i broj POS terminala, gde se može platiti platnom karticom. Broj virtuelnih prodajnih mesta porastao je za 28,6 odsto, a broj terminala za manje od jednog procenta.
"U trećem tromesečju 2023. godine, upotrebom kartica u prodajnim objektima širom Srbije izvršeno je 131.441.111 transakcija, što je za 20,10 odsto više nego u trećem tromesečju 2022. godine", zaključuju u NBS.