Iako su pojedine zemlje iz okruženja pokušale da probude interesovanje stanovništva za tržišta kapitala kroz narodne obveznice, Ministarstvo finansija saopštilo je da takvu aukciju ne razmatra kao ozbiljnu mogućnost, makar ne u bliskoj budućnosti. S druge strane, Srbija je odlučila da podrži kompanijsko zaduživanje putem "velikog broja" korporativnih obveznica koje će se izdavati od početka naredne godine, čiji će trošak emitovanja snositi država.
"Od 1. januara 2024. očekujemo izdavanje velikog broja korporativnih obveznica, a država Srbija će podržati tu inicijativu i snosiće trošak emitovanja", rekao je ministar finansija Siniša Mali na sednici Skupštine na kojoj se raspravlja o Predlogu budžeta Srbije za 2024. godinu. Dodao je da država time želi da podstakne da preduzeća traže nove izvore finansiranja, a da to nije komercijalna banka, prenosi Beta.
Rekao je da pravo na kupovinu korporativnih obaveznica imaju pravna i fizička, domaća i strana lica, bez ikakvog ograničenja. Velika prednost za njih je, kako je rekao, što su kupci državnih obveznica oslobođeni poreza na kapitalnu dobit. Te obveznice su, prema njegovim rečima, listirane na berzi i likvidne su, pa kada neko želi da ih proda, može to da učini na berzi.
Opširnije
Narodne obveznice: ako ih i bude, neće ih biti uskoro
Ministarstvo finansija je u odgovoru na pitanja Bloomberg Adrije reklo da se štedne obveznice neće emitovati do kraja godine.
20.10.2023
Dok globalne obveznice tonu, može li Italija ponoviti grčki scenario?
Lachman smatra da će Italija teško izbeći dužničku krizu.
06.10.2023
Treći kvartal doneo rast prinosa na srpski dug
Prinos na petogodišnji dug je u trećem kvartalu porastao za oko 70 baznih poena.
06.10.2023
Srbija prvi put emituje osmogodišnji dinarski dug
Prva aukcija zakazana je za 24. oktobar, a kuponska stopa iznosi sedam procenata.
04.10.2023
"Na taj način smo postakli građane Srbije i preduzeća da deo slobodnog novca ulože u ono što im donosi željeni prinos", rekao je Mali.
Kako je Bloomberg Adrija ranije pisala, pre Hrvatske i Severne Makedonije, koje su nedavno emitovale narodne obveznice, u godinama koje su prethodile, isti primer možemo da nađemo i u Mađarskoj i Rumuniji. Iz Ministarstva finansija su u odgovoru na pitanja Bloomberg Adrije naveli da se štedne obveznice neće emitovati do kraja godine.
Pomoćnik ministra finansija za finansijske sisteme Ognjen Popović rekao je da se Ministarstvo finansija trenutno nalazi u drugoj od tri faze razvoja tržišta kapitala (koja se fokusira na razvoj institucija), dok se treća etapa (koju je on nazvao fazom „Go to the market“) očekuje tek za 12 meseci.
Podsetimo, kompanija Telekom Srbija ranije je najavljivala da planira da izda korporativnu obveznicu vrednu 500 miliona evra, što je generalni direktor kompanije Vladimir Lučić potvrdio u intervjuu za Bloomberg Adria TV. Izdavanje je bilo najavljeno za septembar. "Ipak, bitna je stabilizacija. Ako se ne dese još neke promene u svetu i ako se ne desi još nešto značajnije, a nadam se da više neće, može se predikcijom jasno videti šta će se dešavati u naredne tri godine", naveo je tada Lučić.
Bloomberg Adria je nastala kao regionalna saradnja Bloomberg Media i Mtel Swiss. Mtel Swiss je deo grupe Telekoma Srbije.
-U pisanju teksta pomogao Branislav Urošević