Vlada Srbije već četvrti mesec zaredom odriče se dela budžetskog kolača na ime umanjenih akciza na pojedine naftne derivate, kako bi njihova cena za kupce bila niža.
Prva dva meseca akcize su bile smanjene za 20 odsto, a naredna dva za 15 odsto. Prošle nedelje, na dan kada je isticala Uredba o smanjenju akciza, članovi Vlade odlučili su da je produže i da tokom jula akcize budu niže za 20 odsto.
Smanjene akcize od 11. marta, od kada su uvedene, do kraja juna stanjile su republički budžet za 11 milijardi dinara, odnosno za nešto manje od 100 miliona evra, podaci su Ministarstva finansija dostavljeni Bloomberg Adriji. Očekuje se da će budžet biti kraći za još oko 3,6 milijardi dinara tokom jula.
Opširnije
Gorivo u Srbiji nastavlja da poskupljuje, dok nafta treću nedelju pada
Dizel gorivo u Srbiji u narednoj nedelji maksimalno će koštati 218 dinara, a benzin 205 dinara za jedan litar.
01.07.2022
Država će ograničavati cenu goriva i narednog meseca
Članovi vlade doneli su odluku i o privremenoj zabrani izvoza evrodizela EN 590.
30.06.2022
Manji priliv u budžet od akcize
Akcize su od 11. marta do 28. aprila bile umanjene za 20 odsto, zatim od 29. aprila do 30. juna za 15 odsto, a Vlada Srbije je u četvrtak, 30. juna, donela odluku da akcize budu smanjene za 20 odsto do kraja ovog meseca. Naftni derivati na koje su akcize smanjene su olovni benzin, bezolovni benzin i gasna ulja.
Dok je umanjenje akciza bilo 20 odsto mesečni gubitak samo na akcizama je bio tri milijarde dinara. Ukoliko se uračuna i PDV, procenjeni gubitak je 3,6 milijardi dinara. To znači da je srpski budžet za dva meseca ostao bez 7,2 milijarde dinara na ime nenaplaćenih akciza i PDV-a. Uz minus nastao u naredna dva meseca kada je umanjenje iznosilo 15 odsto, ukupan gubitak penje se na 11 milijardi dinara, navelo je Ministarstvo finansija za Bloomberg Adriju.
Kada su akcize bile umanjene za 20 odsto, država se odrekla 12,3 dinara po litru za olovni benzin, za bezolovni benzin 11,57 dinara po litru, a za gasna ulja 11,9 dinara po litru. Umanjenjem akciza za 15 odsto, država se odrekla 9,22 dinara po litru za olovni benzin, za bezolovni benzin 8,68 dinara po litru i za gasna ulja 8,92 dinara po litru.
Troškovi EPS-a, koji su nastali zbog uvoza struje koja se kupuje po tri do četiri puta višoj ceni od one po kojoj ovo javno predzeće prodaje građanima i privredi, veliki su izdatak za državu. Na uvoz struje Srbija je od decembra do aprila potrošila 500 miliona evra. Uz ovu sumu i smanjene akcize, u iznosu od nešto manje od 100 miliona evra, takođe utiču na tanjenje srpskog budžeta, a ovih dana je i resorna ministarka najavila da se može očekivati da se EPS zaduži još milijardi evra.
Učešće akciza na derivate u ukupnim prihodima budžeta u 2021. godini je bilo 12,4 odsto, a ukupnih akciza 22,5 odsto. Do maja 2022. godine učešće akciza na derivate u ukupnim prihodima je 10,9 odsto, a ukupnih akciza 20,5 odsto.
Uprkos tome što se država odrekla, zasad, 11 milijardi dinara, kako bi građani točenje goriva plaćali manje, cena goriva u Srbiji i dalje je visoka i iz nedelje u nedelju obara rekorde.
Gorivo u Srbiji poskupelo je i ovog petka i sada maksimalna maloprodajna cena za dizel iznosi 218 dinara za litar, a benzina 205 dinara za litar. U odnosu na prošlu nedelju, dizel je ove nedelje skuplji za čak šest dinara, a benzin za četiri dinara.
Rast cena goriva u Srbiji je nastavljen i uprkos tome što je nafta na svetskom tržištu u junu bila u tronedeljnom padu zbog zabrinutosti investitora da će globalno usporavanje narušiti potražnju, ali i nakon što je Kina izvestila da se pandemija kovida 19 širi.
Cena američke nafte WTI je tokom juna pala sa 122 dolara po barelu, koliko je iznosila 8. juna, na oko 107 dolara po barelu, koliko iznosi danas. Nafta brent je tokom juna pala sa 123 dolara po barelu, koliko je iznosila 8. juna, na oko 110 dolara po barelu, kolika kojoj je trenutna cena.