Poljoprivrednici u Srbiji će nastaviti protest u sredu u više gradova Vojvodine i centralne Srbije, gde će mehanizacijom blokirati puteve do ispunjenja zahteva, rekao je predstavnik Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije Đoka Ćurčić.
On je za Betu rekao da su se koordinatori više udruženja poljoprivrednika sinoć dogovorili da jutros počnu da traktorima blokiraju puteve u Subotici, Novom Sadu, Požarevcu, Pančevu, Bogatiću, a razgovara se i o blokadama u gradovima centralne Srbije.
"Blokade će početi ujutro i trajaće po nekoliko sati dnevno do ispunjenja zahteva", rekao je Ćurčić.
Opširnije
Subvencije za organsku poljoprivredu pomažu, tražnja veća od ponude
Organska proizvodnja u Srbiji čini samo 0,6 odsto ukupnih poljoprivrednih hektara.
28.04.2023
Stočari prosipaju mleko u Srbiji dok mlekare gomilaju zalihe
Nezadovoljstvo poljoprivrednika u poljoprivrednoj zemlji je konstanta decenijama unazad.
21.04.2023
Protest 'Srbija protiv nasilja' zahteva ukidanje rijalitija, gašenje pojedinih medija
Protest "Srbija protiv nasilja" otpočeo je u ponedeljak ispred Doma Narodne skupštine Srbije.
08.05.2023
Pad broja poljoprivrednika: Glavobolja za državu ili globalni trend
Najveći godišnji pad zaposlenih imala je delatnost poljoprivredne proizvodnje (6,5 odsto).
02.03.2023
On je rekao da nije i da se neće razmatrati ponuda da dođu na razgovor sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, s obzirom na to da poljoprivrednici koji su juče protestovali predvođeni Inicijativom za opstanak poljoprivrednika Srbije, za razliku od nekoliko udruženja stočara, smatraju da je za ispunjenje zahteva nadležna premijerka Ana Brnabić, a ne predsednik.
Poljoprivrednici traže subvencije po hektaru od 300 evra, zagarantovanu cenu mleka od 75 dinara bez poreza na dodatu vrednost (PDV), dizel po ceni u koju se ne uračunava akciza i PDV i da se subvencije po kravi sa 30.000 dinara poveća na 40.000 dinara.
Sve te zahteve je u ponedeljak odbacila Brnabić, rečima da treba da se strpe i da se o tome može razgovarati sledeće godine. Brnabić je rekla da su danas "tri puta veće direktne investicije u poljoprivredu nego pre deset godina", kao i da je "nemoguće ispuniti sve zahteve".
Vučić i Brnabić su naglasili da su se u proteste umeštali i političari, a predsednik Vučić je rekao da na njega neće uticati politički pritisci.
On je juče izjavio da je spreman da razgovara sa poljoprivrednicima, ali ne i sa "profesionalnim demonstrantima" u koje je ubrojao i neke od građanskih aktivista iz Novog Sada i predstavnike frilensera koji su ranije protestovali.
Drugi zahtevi
Udruženja poljoprivrednika "Pančevački ratari", Agrarni forum i Građanska neposlušnost Dolovo, zatražili su juče da se zaustavi državno nasilje nad poljoprivrednicima Srbije minimalnim subvencijama, prekomernim uvozom poljoprivrednih proizvoda i zabranom izvoza pšenice, zbog čega je neprodat višak od milion tona.
"Država uglavnom donosi odluke i zakone na štetu poljoprivrednika. Već je 15 godina od kada su potpuno otvorene granice prema članicama EU i uvozi se roba po damping cenama. Farmeri u EU primaju subvencije od države od 300 do 600 evra po hektaru, a u Srbiji samo 34 evra", navedeno je u saopštenju tih udruženja.
Dodaje se da "pod hitno treba ukinuti akcize na gorivo, subvencije povećati na minimalno 300 evra po hektaru, doneti odluku o otkupu, bar 200.000 tona pšenice po ceni od 35 dinara iz novog roda".
Kardinalna greška ministarke poljoprivrede Jelene Tanasković je, kako je navedeno, uvođenje e-agrara usred prolećnih radova i setve.