Inflacija je u aprilu usporila prvi put od juna 2021, ali to ne znači da je Narodna banka Srbije (NBS) završila svoj posao.
Kako je za Bloomberg Adriju procenio ekonomista Saša Đogović, inflacija će nastaviti da slabi, ali će NBS ipak morati da nastavi da podiže kamatne stope.
"Narodna banka je ovaj put odlučila da napravi pauzu, ali to ne znači da je kraj podizanjima kamatne stope, samo što ona više neće biti kontinuirana kao što su bila prethodnih godinu dana", rekao je Đogović za našu redakciju.
Opširnije
Inflacija u Srbiji nakon dve godine konačno usporila
Inflacija je u martu iznosila 16,2 odsto, a Narodna banka Srbije odlučila je da na poslednjem sastanku ne podigne kamatne stope.
12.05.2023
NBS pre Feda i ECB napravila pauzu, kamatne stope ostaju iste
Referentna kamatna stopa i dalje iznosi šest odsto, navodi se u saopštenju NBS.
11.05.2023
ECB upozorava da su inflaciona očekivanja znatno porasla
Očekivanja za narednih 12 meseci porasla su na pet odsto sa februarskih 4,6 odsto, saopštila je ECB.
11.05.2023
NBS će pratiti dešavanja i podizaće kamatne stope kada oceni da je to potrebno, rekao je Đogović dodajući da ta povećanja neće biti drastična i da će zavisiti od odluka Evropske centralne banke i Federalnih rezerivi.
"Ne verujem da će oni praviti neke oštre korake", zaključio je naš sagovornik.
Usporavanje očekivano
Smanjenje stope godišnje inflacije je ranije za april najavila i Narodna banka Srbije, a Đogović dodaje da je usporavanje bilo očekivano zbog više baze od prethodne godine.
Podsećanja radi, cene (naročito hrane i energenata) počele su da vrtoglavo rastu nakon izbijanja rata u Ukrajini koji je počeo krajem februara 2022.
"Komešanje cena je počelo tek sredinom marta, a u aprilu su cene počele da budu bombastične", rekao je Đogović, i dodao da treba imati u vidu da će na usporavanje inflacije uticati visoka baza i pad cena energenata u odnosu na taj period.
"Troškovi transporta su tek 3,7 odsto porasli, a cene goriva i maziva za putničke automobile su opale za 0,7 odsto u odnosu na april prethodne godine", rekao je ekonomista.
Poljoprivredna sezona opet u fokusu
Za razliku od troškova energije, cene hrane su nastavile da rastu na međugodišnjem nivou, a u ovoj kategoriji je zabeleženo uvećanje od skoro 25 odsto.
Kako se čini, dalje kretanje ovih cena će biti uslovljeno vremenskim prilikama i predstojećom poljoprivrednom sezonom.
"Niže cene energenata će uz barem prosečan poljoprivredni rod ove godine usloviti da dođe do popuštanja cenovnih pritisaka i na polju hrane", predviđa Đogović uz prognozu da će stopa inflacije na kraju 2023. godine u tom slučaju iznositi oko 10 odsto.
U NBS su nešto optimističniji pa njihove projekcije predviđaju da će se indeks rasta cena krajem godine naći na oko osam odsto.