Devet meseci nakon što se sastao sa srpskim predsednikom Aleksandrom Vučićem, vlasnik i izvršni direktor kompanije Profine Energy Peter Mrosik najavio je veliku investiciju u obnovljive izvore energije u Srbiji i Bosni i Hercegovini.
Poseta Srbiji usledila je krajem juna prošle godine, a nakon kupovine 600.000 kvadratnih metara zemljišta u Vojvodini. Razgovor je bio o ekonomskim odnosima Nemačke, Evrope i Srbije i izgradnji nove proizvodne lokacija za grupu, koja će služiti kao čvorište za jugoistočnu Evropu.
Kako je tada saopšteno, u planu je bio i fotonaponski sistem koji bi ekološki prihvatljivom električnom energijom mogao da snabdeva kapacitete same kompanije ali i sve druge zainteresovane.
Opširnije
IEA očekuje veći udeo OIE dok svet rekordno troši ugalj
IEA predviđa da će udeo obnovljivih izvora energije u globalnoj proizvodnji električne energije porasti sa 29 odsto u 2022. na 35 odsto u 2025. godini.
27.02.2023
Analiza BBA: Sunce regionu može doneti niže cene struje
Rastuće cene električne energije i pritisci na pojedine zemlje regiona da smanje zagađenje vazduha biće glavni pokretači razvoja OIE u regionu.
18.01.2023
Energetska kriza dovela do buma OIE među srpskim kompanijama
Kako globalno, tako su i kompanije u Srbiji prošlu godinu posvetile sve većim ulaganjima u OIE.
20.01.2023
Proizvodnja solarnih panela raste, cene sirovina padaju
Nekoliko velikih proizvođača solarnih panela povećava proizvodnju u korist čiste energije.
08.01.2023
Konkretizacija tadašnje ideje obelodanjena je u utorak u Sofiji, gde je saopšteno da kompanija Profine Energy, podružnica nemačke Profine grupe, radi na paralelnim projektima za instaliranje solarnih fotonaponskih elektrana povezanih na mrežu sa skladištem baterija u Srbiji i Bosni i Hercegovini.
Prema rečima vlasnika i izvršnog direktora te grupe Petera Mrosika, reč je o elektranama kapaciteta 450 MW i 100 MW, prenosi Seenews.
Prizemni solarni panel u Srbiji biće u blizini planiranog industrijskog parka bez ugljenika, koji će biti izgrađen na površini od oko 800 hektara između Beograda i Novog Sada, za ukupnu investiciju od više od dve milijarde evra (2,13 milijardi dolara), rekao je Mrosik na konferenciji za novinare u Sofiji, Bugarskoj.
Solarni park pokriće energetske potrebe samog Profinea i zainteresovanih kompanija čiji će proizvodni pogoni biti smešteni u industrijskoj zoni. To uključuje neodređeni broj proizvođača originalne opreme (OEM) iz automobilskog sektora.
Potrebe za potrošnjom energije u 25 proizvodnih pogona Profine grupe, zajedno sa potrebama njenih kupaca, iznose preko 2,5 GW godišnje, prema Mrosiku, tako da će biti potrebno više projekata obnovljivih izvora energije. Konačno, Profine želi da iskoristi električnu energiju proizvedenu iz potencijalnih projekata na svojim proizvodnim lokacijama širom Evrope.
Profine Group je prošle godine osnovao Profine Energy, zajedničko preduzeće sa nemačkom građevinskom kompanijom Wirth Group koja je dugogodišnji partner i ima iskustvo u razvoju projekata obnovljivih izvora energije. Cilj je razvoj projekata solarne energije, vetra i biomase u blizini proizvodnih pogona Profine grupe, koja je vodeći proizvođač PVC profila za prozore i vrata.
Profine Energy trenutno radi na studiji izvodljivosti i ulaganja za potencijalni plutajući solarnu elektranu od najmanje 500 MW na rezervoaru Ogosta u blizini Montane, u severozapadnoj Bugarskoj.