Na pumpama u Srbiji dizel će u narednih nedelju dana biti za čak osam dinari jeftiniji u odnosu na proteklu nedelju, a benzin za pet dinara. Prema novim cenama, koje od februara ograničava država, litar dizela kupci će u nedelji pred nam plaćati 209 dinara, a benzin 178 dinara.
Ovo je druga nedelja zaredom da cena goriva pada, a nakon što je gotovo dva meseca rasla ili se držala na istom. Prošle nedelje cena dizela je bila manja za pet dinara, a benzina za tri dinara.
Cene naftnih derivata se obično vezuju za cene nafte na svetskom tržištu koje već dva meseca padaju zbog usporavanja svetske privrede, a pre svega privrede Kine, koja je najveći svetski uvoznik nafte. Kina ne odustaje od politike "Covid-Zero", zbog čega su mnogi kineski gradovi i luke i dalje zatvoreni. Međutim, taj pad cena nafte na svetskom tržištu se nije mogao osetiti na srpskim pumpama sve do prošle nedelje.
Opširnije
Na pumpama konačno olakšanje: Dizel pet dinara jeftiniji
I dok cena nafte na svetskom tržištu u poslednja dva meseca pada zbog usporavanja svetske privrede, što je povuklo nedostatak tražnje, na srpskim pumpama to se nije moglo osetiti.
18.11.2022
Sve veća neizvesnost u pogledu snabdevanja naftom i gasom
U Evropi postoji velika neizvesnost u pogledu snabdevanja naftom i gasom, kaže energetski stručnjak Aleksandar Kovačević.
22.11.2022
EU razmatra ograničenje cene ruske nafte na 65-70 dolara
Neke države smatraju da je predložena cena previsoka da bi imala uticaja na Rusiju.
23.11.2022
Kako su cene gasa i nafte reagovale na najave ograničenja EU
Fjučersi gasa i nafte su oslabili nakon što je Evropska unija u sredu preporučila ograničenja cena.
24.11.2022
Grupa OPEC+ pokušala je da zaustavi pad cena nafte smanjenjem proizvodnje, ali je nedostatak tražnje ipak nadvladao ovu odluku alijanse i cene su nastavile da padaju.
Od petog decembra stupa na snagu odluka Evropske unije o zabrani uvoza ruske nafte preko mora, te se očekuje da će ponuda nafte za evropsko tržite biti manja, što bi moglo da izazove nestašice i veće cene goriva. Evropske zemlje su uvozile iz Rusije i veliku količinu naftnih derivata, zbog čega na tržištu postoji zabrinutost da će biti nestašice dizela, čija bi cena mogla da nastavi da raste.
Srbija najviše uvozi iračku naftu Kirkuk, a zatim rusku tipa Ural. Ove godine je u nešto većem procentu uvozila naftu iz Rusije nego ranijih godina, jer je njena cena bila najniža na tržištu zbog nedostatka tražnje. Ove dve vrste nafte koje Srbija uvozi jeftinije su od američke WTI i brenta, koje se koriste kao reper za kupovine na glavnim finansijskim tržištima, ali je cena goriva u Srbiji i dalje bila visoka.
Prema podacima kompanije Argus Media, ruskom naftom Ural trguje se na tržištu po ceni od oko 52 dolara po barelu. Cena američke WTI nafte trenutno iznosi oko 78 dolara po barelu, a brenta oko 85 dolara po barelu.
Nedavna analiza analitičkog tima Bloomberg Adrije pokazala je da je u Srbiji u odnosu na ostatak regiona beznin najskuplji.
Od petog decembra, kada stupi na snagu zabrana uvoza ruske nafte preko mora, i Srbija će ostati bez ove jeftine ruske sirovine.
(Tekst dopunjen rečenicom koja se nalazi u sedmom paragrafu o cenama nafte Ural, WTI i Brent i poslednjom rečenicom)