U Evropi postoji velika neizvesnost u pogledu snabdevanja naftom i gasom, a najavljeno ograničenje cena gasa u Evropi, kao i na rusku naftu, samo će povećati već postojeći rizik, izjavio je energetski stručnjak Aleksandar Kovačević za Bloomberg Adria TV.
O najavljenom ograničenju cene gasa, o kojoj se pregovara na nivou Evropske unije, Kovačević kaže da svi na tržištu smatraju da nije najbolji mehanizam za snižavanje cena energije. Ističe da bi ova mera samo dodatno povećala rizik snabdevanja koji je već ugrožen ratom u Ukrajini. Isto važi, kako dodaje, i za najavljeno ograničenje cena na rusku naftu, koje razmatra G7.
"Pored toga, Međunarodna agencija za energiju je nedavno upozorila na nedostatak tehnologija i delova za proizvodnju nafte i gasa u Rusiji. Projekcije ukazuju da se ruska proizvodnja nafte i gasa od sada do 2050. neće oporaviti od ovog šoka. Po svemu sudeći, to predstavlja ozbiljan limit i sigurnost snabdevanja za celo tržište", rekao je Kovačević.
Rusija zbog gubitka klijenata u Evropi sve više izvozi u Kinu i Indiju, a Kovačević upozorava da možda te zemlje jesu spremne da kupe velike količine, ali da je pitanje da li one mogu da se transportuju i da li će ruska proizvodnja to ispratiti. "Zaključak je da dolazimo u zonu vrlo visoke neizvesnosti."
O najavi Ukrajine da će povećati tranzitne tarife naftovodom Družba i kako će to uticati na cenu ruske nafte, pogledajte video.