Fiskalni savet je predložio izmene poreske politike koje bi dovele do smanjenja opterećenja nižih zarada, uvođenje poreske olakšice za decu i izdržavane članove domaćinstva, ali i do povećanja poreza na zarade, izjavio je član Fiskalnog saveta Nikola Altiparmakov.
“Suština je da u Srbiji već duži niz godina imamo nejednakost dohotka i zarada koja je osetno veća od evropskog proseka i što bi bilo optimalno i sa ekonomskog i društvenog stanovišta. Cilj poreskih mera je da se smanji nejednakost na tržištu rada i stimuliše efikasnije i koherentnije funkcionisanje tržišta rada, što je naročito važno u ovakvim krizama u kojoj ćemo uskoro naći”, kazao je Altiparmakov za Bloomberg Adria TV.
Kako je objasnio, mere se odnose na radnike sa najnižim zaradama i njima bi trebalo da se duplira iznos neoporezivog cenzusa sa 19.300 na 40.000 dinara mesečno.
Opširnije
Fiskalni savet predložio udvostručenje neoporezivog iznosa zarade
Fiskalni savet Srbije predložio je mere progresivnijeg oporezivanja kao vid podrške ugroženim radnicima.
29.09.2022
Mali privrednici Srbije hoće tretman kao frilenseri
Udruženje "Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije" predložilo je smanjenje opterećenja na niže zarade.
06.09.2022
“Velika boljka poreskog sistema Srbije je što nemamo poreske olakšice i izuzetke za izdržavane članove porodice, a jasno je da ako neko zarađuje prosečnu zaradu i živi sam, a neko drugi ima izdržavana lica u porodici, da se nalaze u drastično različitoj poziciji i da je potrebno izaći u susret ovima koji imaju. Zato smo predložili da se uvedu neoporezivi cenzusi od 20.000 dinara za svako dete ili izdržavanog člana porodice”, kazao je Altiparmakov.
To bi značilo, kako je dodao, da neko ko prima prosečnu zaradu i dvoje dece ili nezaposlenog supuržnika, za prosečnu bruto zaradu od 100.000 dinara ne bi uopšte plaćao porez. “To bi opterećenje prosečne zarade koje iznosi 61 odsto smanjilo za 45 odsto.”
Da bi se finansirale ove mere i da se ne bi stvorila rupa u budžetu, trebalo bi da se poveća i stopa poreza na zarade sa 10 na 15 odsto, kaže Altiparmakov.
Opširnije pogledajte u videu.