Narodna banka Srbije (NBS) objavila je istraživanje agencije Ipsos i Bloomberga o inflatornim očekivanjima od strane finansijskog sektora, privrede, sindikata i stanovništva.
Stabilizacija inflacionih očekivanja i njihovo usidravanje u okviru granica dozvoljenog odstupanja od cilja merilo su uspeha strategije ciljanja inflacije i doprinose povećanju kredibiliteta monetarne politike, navode iz NBS.
Opširnije
Plaćamo ceh zbog prevelikog uplitanja države na tržište, kaže Galetin
Vlada Srbije produžila je ovog meseca set mera poput ograničenja cena goriva, hleba, mleka, šećera i struje.
22.09.2022
Mnoga poskupljenja u regionu su veštačka
Finansijski analitičar Hrvoje Japundžić smatra da do mnogih poskupljenja na tržištima našeg regiona dolazi na veštački način.
22.09.2022
NBS će povećati kamatne stope za bar 1 pp u narednih pola godine
Ivan Odrčić, voditelj analiza makroekonomije i tržišta kapitala u Bloomberg Adriji smatra da će se centralni bankari fokusirati na baznu inflaciju
21.09.2022
Regionalna prognoza: Inflacija i dogodine iznad proseka
Potrošačka inflacija je na vrhuncu ili blizu vrhunca u ovim mesecima.
21.09.2022
Ekonomski subjekti se izjašnjavaju o očekivanom međugodišnjem rastu cena za godinu dana unapred, od marta 2014. i o očekivanom međugodišnjem rastu cena za dve godine unapred, a od februara 2021 i o očekivanom međugodišnjem rastu cena za tri godine unapred.
Očekivanja finansijskog sektora
Rezultati avgustovske ankete agencije Ipsos pokazuju povećanje inflacionih očekivanja predstavnika finansijskog sektora, koja, nakon tri meseca u kojima su se nalazila na nivou od 6,0 odsto, sada iznose 7,0 odsto. S druge strane, očekivanja u septembarskoj anketi agencije Bloomberg nisu se promenila i treći mesec zaredom iznose 6,0 odsto.
Kada su u pitanju ostali institucionalni sektori i njihova srednjoročna očekivanja, kod finansijskog sektora ona su ostala u granicama cilja NBS – sa očekivanjima od 4,5 odsto za dve godine unapred, odnosno 3,5 odsto za tri godine unapred. Avgustovska vrednost kompozitne mere inflacionih očekivanja finansijskog sektora nalazi se između rezultata zabeleženih u avgustovskim anketama obeju agencija i iznosi 6,6 odsto.
"Na osnovu ovih rezultata može se zaključiti da su srednjoročna očekivanja predstavnika finansijskog sektora nastavila da se kreću u rasponu koji se nalazi u granicama cilja NBS", navode iz centralne banke.
Očekivanja privrednika
Kratkoročna očekivanja privrednika takođe su porasla, ali manjim intenzitetom i iznose 7,5 odsto (7,0 odsto u julu), što predstavlja izjednačenu vrednost od februara, kada su bila najviša u prethodnih nekoliko godina. Privrednici nisu promenili svoja očekivanja po pitanju inflacije za dve godine unapred – od maja ona se nalaze na nivou od 5,0 odsto, a smanjena su očekivanja po pitanju inflacije za tri godine unapred, sa 5,0 odsto u julu na 4,0 odsto u avgustu.
"Usidrenost inflacionih očekivanja finansijskog sektora u srednjem roku, između ostalog, rezultat je očuvane relativne stabilnosti deviznog kursa i predstavlja jedan od preduslova za postizanje niske, stabilne i predvidive inflacije", rekli su iz centralne banke Srbije.
Kada je reč o očekivanom kretanju cena sopstvenih gotovih proizvoda/usluga, primećene su različite tendencije. U kratkom roku udeo privrednika koji očekuje rast cena gotovih proizvoda/usluga iznosi oko 68 odsto, za razliku od julske ankete, gde je iznosio 60 odsto, dok je za period od narednih 12 meseci, nakon rasta u julu, zabeležen pad udela onih koji očekuju rast cena, sa 79 odsto na oko 65 odsto.
"Kada je reč o kretanju sopstvene proizvodnje/prometa, učešće privrednika koji očekuju rast za period od tri meseca iznosi oko 20 odsto, što predstavlja smanjenje u odnosu na prošli mesec (35 odsto u julu), kao i najniži rezultat od avgusta 2020. godine. Za period od 12 meseci udeo onih koji očekuju rast proizvodnje/prometa od aprilske ankete kreće se u intervalu od 60 odsto do 70 odsto", navodi se u saopštenju NBS.