Finansijski analitičar Hrvoje Japundžić smatra da do mnogih poskupljenja na tržištima našeg regiona dolazi na veštački način, tako što se na uvoznu cenu ugrađuju mnogo veća očekivanja buduće inflacije.
U razgovoru za Bloomberg Adriju to je nazvao preteranim uključivanjem subjektivizma u procene povećanja cena, a time i proračun inflacije.
Poboljšane mogućnosti nabavke i sniženja cena roba na svetskim tržištima trebalo bi da utiču na slabljenje inflacije na našim područjima, smatra Japunčić.
To se prvenstveno odnosi na cene hrane, dok je u energetskom smislu situacija od zemlje do zemlje prilično različita. U najgorem slučaju se očekuju usporavanja u lancima nabavke, vrlo jaka zima i snažnije širenje virusa korona.
Ako do toga dođe, tumači Japunčić, članice evrozone i Evropske unije mogu računati na podršku Evropske centralne banke, Evropske komisije, fondova i Evropske investicione banke, dok će zemlje iz regije koje nisu deo bloka pomoć morati potražiti od Međunarodnog monetarnog fonda i Svetske banke.
Zaključio je kako problem nedostatka radne snage s kojima se suočavaju tržišta rada u regiji može prerasti u pozitivnu vest za zaposlene. "Poslodavci će se teže upuštati u značajna otpuštanja jer će im u roku oporavka, a znamo da oporavci u najlošijim segmentima traju od 12 do 18 meseci, biti vrlo teško doći do radne snage."
Japunčić misli da teška recesija nije izvesna niti za SAD niti za Evropsku uniju, o čemu možete detaljnije saznati u videu.