Međunarodni monetarni fond (MMF) u utorak značajno snizio svoje prognoze globalnog rasta za ovu i narednu godinu, a projekcija privrednog rasta smanjena je i za Srbiju sa 4,2 na 3,5 odsto. Kako su naveli, pokazatelji bi mogli dodatno da se pogoršaju u budućnosti zbog trgovinskog rata koji je u toku.
U nesigurnim vremenima, mnogi traže načine kako da svoj novac sačuvaju. Ulaganje u zlato, ali i nekretnine su tradicionalni potezi kojima mnogi pribegavaju. Međutim, ulaganje u luksuzne nekretnine u Srbiji trenutno možda i nije najbolji izbor. Stručnjaci smatraju da će u narednom periodu veće interesovanje vladati za jeftinije nepokretnosti, a razlog za to leži u trenutnoj ekonomskoj i političkoj situaciji u zemlji i svetu.
A zlato postavlja nove rekorde, pa je cena premašila 3.486 dolara za uncu. Od početka 2025. godine, cena ovog plemenitog metala već je skočila za trećinu, a novi rekord postavljen je nakon što je Donald Trump zapretio otpuštanjem direktora Feda Jeroma Powella.
Carine koje je uveo američki lider dobro su potresle svetska tržišta, međutim, penzioni fondovi u Srbiji zasad se dobro drže, a Bloomberg Adria je istraživala kako su globalna dešavanja uticala na njih.
U nastavku pročitajte pet stvari koje treba da znate danas.
Zašto ulaganje u luksuzne nekretnine u Srbiji trenutno nije isplativo

Bilo bi naivno misliti da se uticaj Trumpovih carina i razbuktalog trgovinskog rata neće preneti i na tržište luksuznih nekretnina - pre svega u najvećim svetskim ekonomijama. Ipak, taj uticaj nije po difoltu negativan, štaviše, mogao bi nastupiti renesansni period za čitavu industriju. Što se tiče Srbije, domaće tržište luksuznih nekretnina ostaje netaknuto, kaže za Bloomberg Adriju Mina Kalezić, potpredsednik i partner u CBS Internationalu. Ipak, investicioni savetnik Nikola Seneši smatra da sada nije pravo vreme za investiranje u taj tip nekretnine i upozorava na neizvesnu 2025.
Ovo je vreme kada, usled velike tenzije i volatilnosti na berzama, ulagači traže sigurna utočišta. Osim zlata, nekretnine se nameću kao legitiman, proveren i tradicionalno dobar izbor. S tim u vezi, treba istaći da tržište nekretnina nije "poslastica" samo za ulagače koji trguju na svetskim berzama, već je odveć utočište i domaćih, odnosno regionalnih investitora. Međutim, čini se da tržište sada nije najplodonosnije za ulagače, iako gradnja nesumnjivo cveta.
Koliko trpe srpski penzioni fondovi zbog američkih carina
Dok su Trumpove carine dobro protresle svetska tržišta i berze i zadale glavobolju investitorima, čini se da penzione fondove u Srbiji to mnogo ne dotiče. Barem zasad. Razlog je, kako navode u fondovima, dobra diverzifikacija imovine i to što su domaći fondovi uglavnom usmereni na državne hartije.
Ipak, u fondovima kažu da se izražena cenovna volatilnost, prisutna na svim tržištima, donekle "odražava i na prinosne performanse penzionih fondova u Srbiji", ali "uz mnogo manji intenzitet u odnosu na dnevne oscilacije na globalnim tržištima".
MMF smanjuje prognozu globalnog rasta, projekcije niže i za Srbiju

Međunarodni monetarni fond (MMF) značajno je snizio svoje prognoze globalnog rasta za ovu i narednu godinu, upozorivši da bi pokazatelji mogli dodatno da pogoršaju zbog carina koje uvodi predsednik SAD Donald Trump, a koje izazivaju globalni trgovinski rat. MMF je smanjio projekcije privrednog rasta i za Srbiju u 2025. godini sa 4,2 odsto na 3,5 odsto.
Ovakve globalne prognoze u skladu su sa sličnim upozorenjima nekoliko banaka sa Wall Streeta u proteklim nedeljama, pri čemu su JPMorgan Chase & Co. i Goldman Sachs Group Inc. saopštili da je verovatnoća recesije u SAD naglo porasla.
Šta je potrebno za rast startapova u Srbiji
Inicijativa "Digitalna Srbija" objavila je peto izdanje istraživanja Startap skener 2025, koje i ove godine donosi detaljnu analizu razvoja srpskog startap ekosistema. Podaci prikupljeni u 2024. godini ukazuju na smanjenje broja startapova u ekosistemu i izazove u prelasku u kasnije faze razvoja.
Skoro polovina startapova (45 odsto) još uvek nema mesečne ponavljajuće prihode (MRR), što je tipično za startapove u ranoj fazi. Od 29 odsto njih koji beleže mesečni rast MRR do 10 odsto, polovina postoji duže od tri godine i nije izašla na strano tržište. Kod ovih startapova izostanak rasta ukazuje na njihov prelazak u kategoriju inovativnih malih i srednjih preduzeća. Startapovi koji beleže rast od preko 20 odsto su najuspešniji u privlačenju investicija i širenju timova, i oni čine 5,1 odsto startapova koji su učestvovali u istraživanju.
Sledi...
U Nemačkoj, Francuskoj, evrozoni i SAD biće objavljeni podaci o proizvodnim i kompozitnim PMI indeksima.
U SAD će biti objavljeni podaci o prodaji novih kuća.
U Vašingtonu počinje dvodnevni sastanak ministara finansija zemalja Grupe 20 (G20) koju čine 19 najvećih ekonomija sveta, Evropska unija i Afrička unija.
Na portalu Bloomberg Adrije danas saznajte zbog čega je Voždovac u građevinskoj ofanzivi, kao i zbog čega bi Putin mogao da napadne EU. Pisali smo i o tome zašto je Modrić odlučio da uloži u Swansea.