Nakon višednevnih potresa na berzama i turbulencija koje su preplavile globalna tržišta, Donald Trump je – svega 13 sati nakon što su nove carine stupile na snagu – odlučio da pritisne kočnicu. Ova nagla promena kursa momentalno je podigla vrednost akcija i obogatila najimućnije ljude na planeti za čak 304 milijarde dolara – u jednom danu! Elon Musk, Mark Zuckerberg i Jensen Huang našli su se u samom vrhu dobitnika. Svi pokušavaju, ali izgleda da retko ko uspeva da pohvata korake u igri čiji se pravila menjaju iz dana u dan. Šta nas čeka dalje i da li će Amerika na kraju moliti za dogovor Kinu, koja pretenduje da postane imperija?
Za analize koje prate ritam tržišta – tu je Bloomberg Adria.
Ovo je pet stvari za danas.
Srpski TAG kroz Hrvatsku uskoro, a za Grčku moramo da se strpimo
Vozači iz Srbije i iz susednih zemalja prolaziće kroz naplatne rampe bez čekanja - bila je vest kojom su Putevi Srbije 2023. otvorili novo poglavlje u međusobnoj, regionalnoj saobraćajnoj saradnji. Razvijena je veb-platforma za jedinstvenu elektronsku naplatu putarine, a TAG uređaj je najpre zaživeo na putevima kroz Srbiju i Severnu Makedoniju. Čekalo se na Crnu Goru, sve do 6. juna prošle godine, dok se dogovor sa Hrvatskom uporno prolongirao zbog tehničkih problema. Ipak, tim izazovima je sada došao kraj. Tokom aprila se očekuje početak uvođenja hrvatskih TAG-ova u sistem, a kada će biti integracija u punom kapacitetu, pročitajte šta su rekli iz Puteva Srbije za Bloomberg Adriju.
Depositphotos
NBS još ne spušta troškove zaduživanja, novi rez možda u junu
Narodna banka Srbije (NBS) zadržala je referentnu kamatnu stopu na 5,75 odsto - sedmi put zaredom. Ostale su iste i kamate na depozitne olakšice (4,5 odsto) i na kreditne olakšice (sedam odsto). Opreznost centralne banke dolazi u trenutku kada se inflacija u zemlji nalazi na gornjoj ivici ciljanog okvira te monetarne institucije, dok svetski trgovinski odnosi nastavljaju da se komplikuju, podstičući zabrinutost u pogledu daljeg rasta globalnih cena. Zvanični izveštaj o kretanju inflacije u zemlji biće objavljen u petak. Pratite Bloomberg Adriju, saznajte prvi.
NIS u problemima - sve teže nabavlja naftu i gubi kupce
Američke sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS), koje su odložene do 28. aprila, ipak utiču na poslovanje te kompanije. NIS ima problema prilikom nabavke nafte od trgovaca u inostranstva, a OMV i Eko gorivo za svoje maloprodajne mreže u Srbiji ne kupuju od te kompanije, već ga uvoze. Kako su naveli iz obe kompanije, kupovinu goriva od NIS-a obustavili su zbog američkih sankcija. Smanjen je i uvoz nafte preko Janafa u proseku oko 28.000 barela dnevno. To je znatno manje od 40.000 barela dnevno, koliko se uvozilo u 2024. i 70.000 u 2023. godini.
Depositphotos
Energetski ultimatum Evropi je samo Trumpov blef
SAD su prošle godine snabdevale svet sa 320 milijardi dolara energije, a Evropa ima značajan udeo. Stari kontinent je do ruske agresije na Ukrajinu znatno manje uvozio iz SAD. Recimo, u 2021. uvoz EU iz SAD iznosio je 16 odsto ukupnog američkog izvoza. Ovo se 2022. godine skoro udvostručilo. I dok Donald Trump preti Evropi i poručuje: "Morate da kupite 350 milijardi dolara energije”, Evropska unija odlučila je da, kao odgovor Donaldu Trumpu i njegovim carinama od 25 odsto na izvoz čelika i aluminijuma iz EU, odloži sprovođenje kontramera na američku robu za 90 dana.