NIS je ponovo u fokusu. Ta kompanija od Amerike traži odlaganje sankcija, a to je podržala Vlade Srbije. Svoju podršku dala je i mađarska vlada. Sankcije bi kao što je već poznato, narušile snabdevanje građana naftom, zato je njihove odlaganje neophodno kako bi se održala energetska stabilnost.
Cene stanova u Srbiji ne prestaju da rastu, a vrednost tržišta nepokretnosti veća je za 22 odsto u trećem kvartalu 2024. u odnosu na 2023. godinu. Kvadrati su, naravno, najskuplji u Beogradu, pa mnogi i dalje samo mogu da maštaju o kupovini svoje nekretnine. Kada već govorimo o kupovini, svaki peti potrošač u Srbiji je u petak, 31.januara, nezadovoljan visokim cenama i stalnim poskupljenjima, bojkotovao velike trgovinske lance.
A Kina je uzvratila udarac Trumpu i uvela carine na niz američkih proizvoda, a najavila je istragu protiv Googlea. Iako su carine Kanadi i Meksiku odložene, Evropska unija još strahuje oko toga šta će nju zadeseti. Trgovinski rat se razbuktava, a i Srbija će osetiti posledice ukoliko SAD uvede carine EU, jer tamo odlazi 70 odsto srpskog izvoza.
U nastavku pročitajte pet stvari za danas.
Srbija i Mađarska podržale zahtev NIS-a
Naftna industrija Srbije (NIS) uputila je zvaničan zahtev Odeljenju za kontrolu strane imovine (engl. Office of Foreign Assets Control - OFAC) američkog ministarstva finansija za odlaganje sankcija, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike u utorak.
"Zahtev se odnosi na dobijanje opštih ili posebnih licenci koje bi omogućile NIS-u da održi poslovanje dok se traži prihvatljivo rešenje vlasničke strukture i upravljanja, sa ciljem da kompanija koja je regionalno i strateški važna za energetsku stabilnost nastavi da posluje", navodi se u zvaničnom saopštenju ministarke rudarstva i energetike Dubravke Đedović Handanović.
Iz resornog ministarstva dodaju da Vlada Srbije podržava zahtev za izdavanje takve dozvole NIS-u jer bi sankcije narušile sposobnost kompanije da snabdeva građane Srbije naftom i naftnim derivatima. Zahtev za odlaganja sankcija na najmanje 90 dana, podržala je i mađarska vlada.
Kvadrat novogradnje u Beogradu u proseku 2.445 evra
Prosečna cena stanova u najvećim gradovima u Srbiji - Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, porasla je u trećem kvartalu 2024. u odnosu na isti period 2023. godine i kod starogradnje i kod novogradnje. U Beogradu je tako prosečna cena starogradnje u trećem kvartalu dostigla 2.225 evra po kvadratnom metru, a novogradnje u prestonici 2.445 evra. Preko 2.000 evra po kvadratu dostigli su i novosadski stanovi, gde je starogradnja u istom periodu koštala 2.048 evra, a novogradnja 2.008 evra, pokazuju podaci Republičkog geodetskog zavoda (RGZ).
Vrednost tržišta nepokretnosti u Srbiji, prema izveštaju RGZ, porasla je za 22 odsto u trećem kvartalu 2024. u odnosu na isti period 2023. i dostigla je 1,8 milijardi evra. Prodaja stanova u tome ima učešće od 59 odsto i vrednost od oko 1,02 milijarde evra.
Miris sveopšteg trgovinskog rata u vazduhu
Američki predsednik Donald Trump počeo je da ispunjava svoje predizborno obećanje o uvođenju visokih carina zemljama sa kojima SAD beleže trgovinski deficit, izazvavši time burne reakcije širom sveta, koji se nalazi na ivici sveopšteg trgovinskog rata. Međutim, uvođenje carina na svu uvezenu robu iz Meksika i Kanade u poslednji čas je odloženo za mesec dana.
Trump pak sličnim potezima preti Velikoj Britaniji i Evropskoj uniji, što je već dovelo do komešanja na evropskim berzama i pada vrednosti akcija evropskih kompanije, budući da se, kako kažu pojedini analitičari, u vazduhu oseća miris sveopšteg trgovinskog rata.
Šta znače kineske kontramere za SAD
Kina je "ošamarila" SAD carinama na niz američkih proizvoda i najavila istragu protiv Googlea, ubrzo nakon što je predsednik Donald Trump uveo carine od 10 odsto na robu iz te zemlje, što je ponovo razbuktalo trgovinski rat između najvećih svetskih ekonomija. Peking je ovim carinama pogodio američki izvoz uglja i tečnog prirodnog gasa nametom od 15 odsto, dok je naftu i poljoprivrednu opremu ciljao carinama od 10 odsto.
Kina je najavila da će istražiti američkog tehnološkog giganta za navodna kršenja antimonopolskih propisa, iako Alphabetove usluge pretraživanja nisu dostupne u Kini od 2010. godine. Iako je Googleov pretraživač blokiran u drugoj po veličini svetskoj ekonomiji, američka tehnološka kompanija sarađuje sa lokalnim kineskim partnerima, uglavnom oglašivačima.
Sledi...
Kompanija Toyota objaviće podatke o zaradi.
Danas bi trebalo da budu objavljeni podaci o poslovnoj aktivnost u sektoru usluga evrozone, kao i podaci o indeksu cena proizvođača.