Crni petak, koji nam i nije doneo neke velike popuste, prošao je, ali su se crni dani za auto-industriju nastavili. Ovu nedelju obeležila je vest da je izvršni direktor Stellantisa Carlos Tavares podneo ostavku. Tavares je odluku doneo nakon spora s odborom kompanije oko toga kako zaustaviti slabljenje prodaje i pad akcija. Za nas je ova vest posebno značajna jer svakoga dana iščekujemo početak serijske proizvodnje "fiat grande pande". Stellantis je već neko vreme u problemima, a hoće li odlazak izvršnog direktora doprineti da se kompanija izbori za opstanak na tržištu, vreme će pokazati.
Takođe, Northvolt, švedski proizvođač litijum-jonskih baterija za električna vozila, nedavno je podneo zahtev za bankrot, a sada je pitanje kako će se posledice pucanja ove kompanije odraziti na ceo kontinent. Sve je izvesnije i da će se kriza u evropskom automobilskom sektoru sledeće godine preliti i na Srbiju. Nemački proizvođač komponenti za električne motore ZF Group odlučio je da preseli proizvodnju mikroprekidača iz Srbije. Ova kompanija je rešila da celokupnu proizvodnju mikroprekidača na nivou grupacije objedini u Kini.
S druge strane, rastu investicije kineskih kompanija u auto-industriju u Srbiji, odakle plasiraju komponente koje se ugrađuju u evropske automobile. Do sada su investirali oko 1,6 milijardi evra, a od naše države su dobili subvencije za otvaranje radnih mesta u iznosu od nešto više od 100 miliona evra.
Kriza je i na tržištu rada, pa se procenjuje da će Srbija 2024. godinu završiti sa preko 70.000 izdatih radnih dozvola strancima. A s problemima se susreću i mala i srednja preduzeća (MSP), koja se u poslovanju često suočavaju s izazovima koji prevazilaze njihove kapacitete. Na tržište rada utiče i razvoj veštačke inteligencije, a mi smo istraživali i da li će AI biti najbitnija veština radnika budućnosti. Kad smo već kod veštačke inteligencije, nova strategija Srbije za razvoj AI-ja biće završena do kraja godine.
Što se tiče dešavanja na finansijskom tržištu, Naftna industrija Srbije (NIS) za prvu emisiju korporativnih obveznica cilja velike igrače. Iako je kompanija najavila mogućnost sekundarnog trgovanja ovim hartijama od vrednosti - pitanje je da li će ono zaživeti. A Addiko AG ima novog ključnog akcionara, kompaniju S-Quad Handels- und Beteiligungs GmbH, čiji je vlasnik investitor i osnivač kompanije C-Quadrat Alexander Schutz. Udeo od 9,99 procenata je preuzet od srpske kompanije Diplomat Pay, koja je pod kontrolom Stefana Rodića.
Protekle nedelje pisali smo i o investicionim fondovima u Srbiji koji trenutno okupljaju više desetina ulagača, a nedavno usvojeni propisi koji uvode niži novčani prag za ulaganje teže da povećaju interesovanje na domaćem tržištu za tu vrstu finansijskih instrumenata. Kad smo već kod novih propisa, izmenama i dopunama Zakona o NBS ona sada u zemlji ima pravo preče kupovine zlata dobijenog eksploatacijom, pripremom ili preradom mineralnih sirovina, prema referentnim cenama zlata na tržištu.
Srbija će sledeće godine iz budžeta za vojsku i odbranu izdvojiti 261,8 milijardi dinara ili oko 2,2 milijarde evra, što je 2,53 odsto BDP-a. U narednom periodu država ima velike planove za koje je potrebno dosta novca, pa je kod evropskih institucija kandidovala infrastrukturne i energetske projekte u vrednosti od oko 4,5 milijardi evra.
Ove zime mnoge brine snabdevanje gasom, a među njima su i zemlje Adria regiona koje se suočavaju sa izazovom kako da obezbede stabilno i dugoročno snabdevanje ovim energentom. Država Srbija planira da se u budućnosti sve više okreće ka obnovljivim izvorima energije. Kineske i evropske firme počele su zajedno da ulažu u projekte OIE u Srbiji, čime se odskače od šire prakse rivalstva i tenzija koju Kina ima u odnosu sa zapadnim privredama.
Pisali smo i o tome da je u Srbiji došlo do pada prodaje poslovnog prostora u odnosu na isti period prethodne godine, kao i o tome koliko bogatstvo poseduje top pet svetskih milijardera.
Na svetskom planu i dalje turbulentno. Francuska vlada je pala, a zbog toga će se, ocenjuju stručnjaci, povećati pritisak na evro. Ni rublja nije na zavidnom nivou. Ruska valuta je u drugoj polovini novembra pala na najniži nivo u 13 meseci.
U rubrici Prestiž pisali smo o uspehu naše reprezentacije u piklbolu koja je osvojila prvo mesto na Evropskom prvenstvu, kao i o Muzeju hleba u Pećincima, koji postoji već tri decenije. Ni luksuznim konglomeratima ne cvetaju ruže ovih dana, pa se LVMH i Kering na sve načine bore da održe poziciju. Međutim, jedan brend i dalje beleži dobar rast prodaje, a to je Prada. I dok među modnim brendovima traje borba neprestana, medijske franšize poput Hello Kitty, Harryja Pottera i Star Warsa obrću milijarde bez problema.