Crni petak, ali onaj pravi, donosi velika sniženja koja trgovcima pomažu da isprazne magacine, ali u Srbiji to nije slučaj. Popusti za odeću, obuću, kozmetiku i tehniku su tokom neformalnog praznika konzumerizma ove godine u Srbiji u proseku oko 30 odsto, praktično ni približno onima na Zapadu i u Americi.
Činjenica je da nema značajnih sniženja i reklamiranja bleštavih popusta, ako je suditi po izlozima jednog prestoničkog tržnog centru, koji je u petak postila Bloomberg Adrija.
Popusti na garderobu, ono zbog čega se, posmatrajući atmosferu, u ovom tržnom centru najviše čekao Crni petak, kreću se od 10 do maksimalno 40 odsto. Neki daju popust na određene artikle – jakne, kapute, pantalone i košulje, neki na označene. Pojedini popust uslovljavaju kupovinom iznad određenog iznosa. U svakom slučaju, niko ne daje popust na kompletan asortiman.
Opširnije
Crni petak obećava velike popuste, ali cena koju plaćamo je veća nego što mislimo
Crni petak svake godine obara prodajne rekorde, ali ostavlja težak trag na životnu sredinu.
29.11.2024
Crni petak: praznik kupovine ili crna rupa u budžetu, pazite se obmana
Prodavci najčešće varaju kada je reč o tehničkim uređajima, odeći i obući.
26.11.2024
Manja kupovna moć preti zaradi srpskih trgovaca za Crni petak
Potrošači su pod pritiskom jer ušteda isparava, a inflacija ostaje na visokom nivou i "nagriza" prihode.
23.11.2023
Crni petak i Sajber ponedeljak donose rekordnu potrošnju
Potrošači planiraju da potroše u proseku 567 dolara tokom kupovine na Crni petak i Sajber ponedeljak.
20.11.2023
Prodavci kozmetike i rublja oglasili se popuste od 20 do 55 odsto, a prodavci obuće, pre svega sportske, čak i do 60 odsto. Ali i oni, baš kao i trgovci brze mode, ove popuste odobravaju samo za deo svog bogatog asortimana. Tako, recimo, jedan prodavac obuće u ovom tržnom centru odobrava popust za model cipela u crnoj boji, ali ne i za isti takav model u braon boji.
No, ni simbolični popusti nisu sprečili kupoholičare da odlože sve svoje obaveze i već oko podne počnu sa šopingom.
A u centru Beograda i ranije. Obožavateljke brenda Zara u petak od ranog jutra dežurale su ispred radnje, što je, ako ćemo iskreno, već tradicija.
Što se tiče tehnike, čini se da je Srbija svetlosnim godina udaljena od Amerike, gde se za Crni petak televizor koji je koštao 500 dolara može pazariti za 50. Na značajnijim popustima u Srbiji je tek poneki artikal, a popusti se kreću od simboličnih 10 za, recimo, trenutno tražene panel radijatore do 30 odsto.
Ipak, dve kategorije u Srbiji je preskočio Crni petak, i to one koji su najviše poskupeli i na čije se cene najviše žale potrošači - a to su prehrambeni proizvodi i lekovi.
Crni petak u Srbiji marketinški trik
U Srbiji je trend Crnog petka počeo pre desetak godina, i postao mnogo više popularan način za brzo privlačenje velikog broja kupaca, nego dan velikih popusta, jer popusti u Srbiji nisu ni približno onima na Zapadu.
Marko Dragić iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije kaže da je Crni petak u Srbiji markentinški trik.
"Iskoristili su naziv sa Zapada da se dan reklamira kao 'crni petak'. Na Zapadu se popusti kreću od 70 do 80 odsto i primenjuju se samo tog dana”, rekao je Dragić za RTS.
A u Srbiji, znamo već svi, takozvani popusti ne samo da se produžavaju na vikend već često traju i celu nedelju, a ponekad i mesec.
Crni petak na Zapadu način da se inflacija drži pod kontrolom
Znamo i da Crni petak u Srbiji ne može biti isto što i u SAD, jer građani ovde nemaju tu kupovnu moć.
"Crni petak u Sjedinjenim Američkim Državama ima duboko ukorenjeno značenje, jer trgovci moraju prodati proizvode kako bi oslobodili prostor u skladištima. U SAD, Crni petak služi za to da vam isprazni poslednje zalihe u novčaniku, a naglo se upumpa velika svota kapitala na račune i u banke. To je, takođe, način kako se drži inflacija pod kontrolom", objasnio je sociolog Sead Pašić za Aldžaziru.
Sve u svemu, pre nekoliko decenija 29. novembar smo slavili kao Dan Republike, a danas pokušavamo da odgovorimo li je Crni petak globalni praznik ili zamka, marketinški trik ili neformalni praznik za kupoholičare. Šta vi mislite?