Nemačka vlada objavila je set mera vredan 65 milijardi evra, što bi trebalo da pomogne ublažavanju uticaja visokih cena energenata i energetske krize.
Od toga na saveznu vladu otpada 40 milijardi evra, a na regionalne vlasti ostatak. Ovo je treći paket takve prirode otkako je kancelar Olaf Scholz došao na vlast, a ukupni iznos popeo se sada na 95 milijardi evra.
Ključne mere su ograničenje profita energetskih kompanija i njegova redistribucija, veće isplate za penzionere, studente, roditelje i nezaposlene i obuzdavanje rasta cena električne energije. Trebalo bi da penzioneri jednokratno dobiju 300 evra, a studenti 200 evra.
"Mere su veliki korak za olakšavanje situacije građanima", izjavio je Scholz na konferenciji za novinare u Berlinu.
U okviru mera takođe je dato obećanje da će se nastaviti s popularnim kartama za javni transport po celoj zemlji. Isteklo je razdoblje karata po ceni od devet evra, a nova bi cena mogla biti između 49 i 69 evra.
Nemačka je izrazito pogođena praktično prekidom isporuke ruskog gasa. Gasovod Severni tok jedan ostao je zatvoren i nakon predviđenog ponovnog pokretanja u subotu zbog navodnog curenja ulja na jedinoj turbini koja funkcioniše.
Novi zastoj oko tog gasovoda bi mogao ponovno podignuti evropske cene gasa, nakon što su počele padati početkom ove nedelje zbog najava da će Evropska unija (EU) usvojiti model za određivanje gornje granice cena energije.
Trebalo bi da najnoviji nemački skup mera pokrije ovu godinu i celu 2023.
Hrvatska vlada za iduću nedelju takođe priprema svoj energetski paket mera, drugi nakon onog u aprilu.