Odgovor Evropske unije (EU) na američke carine mogao bi uključivati regulisanje korišćenja podataka od strane velikih američkih tehnoloških kompanija, izjavio je francuski ministar finansija u intervjuu za novine JDD.
"Na raspolaganju imamo nekoliko alata na evropskom nivou: regulatorne, fiskalne i carinske", rekao je Eric Lombard u intervjuu objavljenom u subotu uveče. "Na primer, možemo pojačati određene ekološke zahteve ili regulisati to kako određeni digitalni akteri koriste podatke", dodao je.
Predsednik Donald Trump najavio je 2. aprila široke carine na uvoz u SAD, uključujući 20 odsto carina na robu iz EU, u sklopu svojih nastojanja da preoblikuje globalni trgovinski sastav. Blok EU, koji je najveći trgovinski partner SAD, obećao je da će uzvratiti protivmerama ako bude potrebno, uključujući sopstvene carine, oporezivanje usluga i ciljanje američkih tehnoloških kompanija.
Lombard je rekao da pravila EU takođe dopuštaju oporezivanje određenih američkih aktivnosti, pri čemu sve opcije ostaju otvorene i predmet su rasprave. Nije pojasnio kako bi se nadzor nad korišćenjem podataka od strane velikih tehnoloških kompanija mogao pojačati. Prikupljanje i obrada podataka već su regulisani evropskim zakonima poput opsežnog GDPR-a.
"Evropski odgovor na američke carine trebalo bi da neizbežno ima posledice za kompanije na kontinentu, ali i one u SAD", rekao je Lombard. "Nije reč o tome da se oporezuju svi američki uvozi, to bi bilo kontraproduktivno i štetilo bi našoj ekonomiji jednako kao i njihovoj", rekao je za novine. "Zato ćemo ciljati određene industrijske sektore, precizno."
Lombard je naglasio kako i dalje vidi mogućnost da se carine ukinu kroz pregovore. "Ako postignemo dogovor u razumno vreme, to će biti faktor poverenja za francuske kompanije i domaćinstva", rekao je.