Biće "vrlo, vrlo teško" predvideti što se može očekivati narednih meseci nakon što vlast preuzme nova vlada Donalda Trumpa, navodi visoki izvor odlično upoznat s trgovinskom politikom Evropske unije. Pitanje je i šta će tačno biti prioritet Trumpove administracije, hoće li to biti imigracija, trgovina, klimatski sporazumi, Severnoatlantski savez. Niko nije siguran šta će se desiti, neizvesnost je visoka, i potrebno je razmatrati mnoge scenarije, dodaje izvor.
EU je najveći pojedinačni igrač u međunarodnoj trgovini zaslužan za oko 16 odsto vrednosti globalne trgovine. Kina i Sjedinjene Američke Države doprinose sa po oko 14 odsto. Skoro petina zaposlenih u Uniji radi direktno ili indirektno za izvoz u zemlje koje nisu članice.
Stoga je jasno koliko su odnosi u međunarodnoj trgovini, kojima s ponovnim dolaskom Trumpa na vlast preti novo zaoštravanje, važni za evropsku ekonomiju. Jedino što se u ovom trenutku može barem koliko-toliko očekivati jesu mere koje će dovesti do viših carina.
Opširnije
Izveštaj EK o napretku Srbije: gde su pomaci vidni, a gde nema promena?
Debate i dalje obeležene tenzijama između vladajuće koalicije i opozicije, ocenjuje EK.
30.10.2024
Ponovo odložen novi sistem ulaska stranaca u EU, tri zemlje još nisu spremne
Pojedine zemlje EU još nisu spremne za implementaciju novog sistema.
15.10.2024
EU planira novu pozajmicu od 35 milijardi evra za Ukrajinu, u okviru plana G7
Predsednica Evropske komisije (EK) najavila planove za zajam Ukrajini u iznosu od oko 35 milijardi evra.
20.09.2024
Von der Leyen predstavila novi sastav Evropske komisije
Novi sastav komisije nešto je manje okrenut tradicionalnijoj podeli resora pa se na prvu stiče utisak da bi moglo da dođe do preklapanja nadležnosti.
17.09.2024
Već u svom prvom mandatu Donald Trump je oštro krenuo na trgovinske partnere SAD uvodeći carine na uvoz kineske robe, a deo njih je zahvatio i EU. Joe Biden zadržao je, čak i blago povećao, carine prema Kini, ali je suspendovao deo carina usmeren na američki uvoz iz EU i zamenio ih uvoznim kvotama.
Tokom predizborne kampanje Trump je najavljivao uvođenje dodatnih carina primarno usmerenih na trgovinu sa Kinom. Govorio je kako će da uvede carine od 10 odsto na celokupan uvoz u SAD, a kako će za robu iz Kine carine biti čak 60 procenata.
Inauguracija američkog predsednika najavljena je za 20. januar, a s novim američkim predsednikom odnose će graditi i novo rukovodstvo EU. Upravo ovih dana kandidate za mandate komesara u Evropskoj komisiji (EK) ispituju odbori Evropskog parlamenta i ne dođe li do nepredviđenih događaja, novi sastav EK trebao bi da preuzme dužnosti u narednih nekoliko nedelja.
Mada su trgovinski odnosi sa Kinom najveći trn u Trumpovom oku, moguće dodatne carine koje je najavljivao uticaće i na spoljnu trgovinu Unije. EU će morati da nađe odgovore na promenjene trgovinske tokove ukoliko zbog carina bitno padne kineski izvoz u SAD.
Trgovina sa Kinom
Nakon uvođenja carina u prvom Trumpovom mandatu nivo trgovine sa Kinom je pao čak i više nego pre pandemije. Vrednost američkog uvoza iz Kine je 2017. godine, pre carina, bila oko 500 milijardi dolara, a prošle godine se kretala oko 420 milijardi. Međutim, pad u američkoj spoljnoj trgovini s Kinom nije bitnije promenio trgovinski bilans SAD jer se povećala trgovinska razmena sa drugim državama.
EU se nedavno i sama odlučila na zaoštravanje trgovinskih odnosa i jačanje protekcionizma. Uvođenjem carina na uvoz električnih vozila iz Kine izazvala je niz komentara kako se time smanjuje pristupačnost električnih vozila za građane EU upravo u trenutku kad se s druge strane zagovara jačanje zelene tranzicije.
U Evropskoj uniji ističu kako drukčiji međunarodni odnosi poslednjih godina donose i promenu paradigme u globalnoj trgovini. Dosad su se trgovinski odnosi gradili na pravilima, a sada sledi period kada će ih oblikovati ekonomska moć.
Uprkos tome što je EU pojedinačno najjači svetski trgovac, interni odnosi i manjak jedinstva među članicama ne dozvoljavaju Uniji korišćenje te ekonomske moći u globalnoj trgovini kao što to mogu Kina ili SAD. Neizvesnost u spoljnotrgovinskim odnosima će zato povećati rizik poslovanja za kompanije i preduzetnike.