Među nemačkim preduzetnicima jača pesimizam jer tamošnja privreda sve više zapada u krizu, pokazalo je najnovije kretanje Ifo indeksa poslovne klime koji je pao sa 87 poena u julu na 86,6 u avgustu.
Proizvodne kompanije su među najnezadovoljnijim, smanjuje im se broj porudžbina na čekanju, a indeks očekivanja im je pao na najniži nivo još od februara. Ništa optimističnija atmosfera ne vlada ni u sektoru usluga, dok je u trgovini poslovna klima blago porasla nakon dva uzastopna meseca pada.
U građevinarstvu je indeks ostao nepromenjen. S jedne strane, preduzeća su bila nešto zadovoljnija trenutnom poslovnom situacijom, dok su se s druge strane njihova očekivanja malo smanjila.
Opširnije
Zamah Olimpijskih igara teško da će uticati na kamate ECB
Očekuje se da će ECB u septembru dodatno sniziti troškova zaduživanja, nakon što je pauzirala u julu.
23.08.2024
Rekordno nisko interesovanje za osnivanje novih preduzeća u Nemačkoj
Privlačnost Nemačke kao lokacije za osnivanje preduzeća i interesovanje za osnivanje nove kompanije su rekordno niski, pokazalo je novo istraživanje.
21.08.2024
Nemačka će izbeći recesiju, poručio Bundesbank
Bundesbank ne očekuje ozbiljno slabljenje privrede - uprkos iznenadnom padu u drugom kvartalu.
20.08.2024
Nemačke plate rastu najbrže u više od 10 godina
Prema jednoj studiji, plate prilagođene inflaciji u Nemačkoj ove godine će napredovati najbrže u poslednjih deset godina i više.
13.08.2024
"Nemačka privreda sve više zapada u krizu, već neko vreme je u stagnaciji, a situacija se pogoršava – to nam govore podaci", rekao je u ponedeljak za Bloomberg TV predsednik Ifoa Clemens Fuest.
Očekivani skok potrošnje u Nemačkoj nije se dogodio, industrija se i dalje muči, a BDP je u drugom kvartalu pao za 0,1 odsto.
"Potreban nam je porast poverenja potrošača i investitora – to zahteva promenu politike. Potrebni su nam veći podsticaji za ulaganja. To se najviše odnosi na strukturne reforme, ekspanzivnu fiskalnu politiku i labaviju monetarnu politiku", poručio je Fuest.
Nešto optimizma moglo bi doneti ponovno smanjenje kamatnih stopa Evropske centralne banke (ECB) u septembru. Fuest ističe da je smanjenje cene zaduživanja potrebnije Nemačkoj nego ostatku evrozone, ali i upozorava da valja biti na oprezu po pitanju inflacije jer plate i dalje snažno rastu.
"Problem je u tome što se čini da nemački potrošači nemaju dovoljno poverenja da potroše taj novac", zaključio je Fuest.