Nemački privrednici u septembru su bili nešto manje zabrinuti za stanje privrede, pokazuju podaci instituta Ifo, ali indeks i dalje ostaje na istorijski niskim nivoima dok ekonomisti očekuju još jedan kvartalni pad bruto domaćeg proizvoda.
Indeks Ifo, koji pokazuje optimizam među nemačkim privrednicima, sa avgustovskih 82,7 poena porastao je na 82,9 u septembru, ali je ovo i dalje za nijansu lošije od onoga što su predviđali analitičari koje je anketirao Bloomberg. Indeks koji pokazuje gledanje na trenutne uslove poslovanja blago je pao.
"Raspoloženje u Nemačkoj ostaje sumorno", rekao je predsednik instituta Clemens Fuest u izjavi. "Kompanije su ponovo izrazile nezadovoljstvo trenutnom poslovnom klimom. Međutim, njihov pesimizam u pogledu sledećih meseci je donekle oslabio. Nemačka privreda trenutno tapka u mestu", rekao je.
Opširnije
Nemačka vlada u anketi pala na novi rekordno nizak nivo
Poverenje trostranačkoj koalicionoj vladi nemačkog kancelara Olafa Scholza palo je na rekordno nizak nivo u anketi objavljenoj u Bild am Sonntagu.
23.09.2023
Nemačka se pridružila Argentini na listi članica G20 sa padom BDP-a
Energetska kriza i niža tražnja iz Kine pogodili Nemačku.
19.09.2023
Tinjaju tenzije Kine i Nemačke oko električnih vozila
Nemačka ministarka spoljnih poslova Annalena Baerbock rekla je da Evropska unija mora manje da zavisi od Kine.
18.09.2023
Francuska i Nemačka vode energetsku bitku za premoć u evropskoj industriji
Spor se formalno vrti oko uloge nuklearne energije u budućem energetskom miksu Unije.
18.09.2023
Nakon što je pretrpela recesiju od oktobra do marta i stagnirala u drugom kvartalu, nemačka privreda verovatno ponovo nazaduje jer slaba svetska tražnja, inflacija i više kamatne stope opterećuju kako kompanije tako i domaćinstva. To Nemačku čini jedinom velikom zemljom evrozone za koju se predviđa pad BDP-a ove godine.
Evropska centralna banka ne sme da "gura" privredu evrozone sve do tačke sloma, upozorio je ranije u ponedeljak član Saveta guvernera Francois Villeroy de Galhau.
Obim nemačkih problema dodatno brine investitore i obara njene dugoročne projekcije rasta. Među izazovima se nalaze sve manje brojna radna snaga, potreba da se pređe sa fosilnih goriva na obnovljive izvore energije i preterano oslanjanje na trgovinske veze sa Kinom.
Kao dodatni znak slabosti, anketa koju je kompanija S&P Global sprovela među privrednicima u petak pokazala je da je aktivnost privatnog sektora opala treći uzastopni mesec u septembru usled slabe tražnje za robom i uslugama. Proizvodni sektor je u poslednje vreme imao najgori učinak od svih kategorija.
Sa privredom koja usporava, podrška vladi kancelara Olafa Scholza pala je na rekordno niskih 17 odsto u anketi koju je u nedelju objavio "Bild am Sonntag". To je za 8,7 procentnih poena manje od ukupnog rezultata tročlane koalicije na saveznim izborima 2021.
U međuvremenu, stranka krajnje desnice AfD porasla je na 22 odsto, što je zabrinjavajući razvoj događaja za demokratske stranke i investitore.