S obzirom na to da je stopa inflacije počela da se spušta prema dva odsto, Evropska centralna banka (ECB) ima prostora da pažljivo počne da snižava kamatne stope, smatra Boris Vujčić, guverner Hrvatske narodne banke i član Upravnog veća ECB-a.
"Sve dok su podaci u skladu s našim predviđanjima, prema kojima će inflacija pasti na dva odsto u 2025. godini, to povećava naše poverenje da možemo postepeno da ublažimo restriktivnost monetarne politike", naveo je Vujčić u saopštenju, ali je naglasio da je važno biti oprezan.
Inače, ECB je cene zaduživanja počela da snižava u junu nakon što su centralni bankari postali uvereni da će se inflacija u dogledno vreme vratiti na ciljanu stopu. Sada se očekuje sastanak u septembru koji će pokazati smatraju li zvaničnici zaista inflaciju dovoljno umerenom da nastave sa smanjenjem.
Opširnije
Zamah Olimpijskih igara teško da će uticati na kamate ECB
Očekuje se da će ECB u septembru dodatno sniziti troškova zaduživanja, nakon što je pauzirala u julu.
23.08.2024
Mala produktivnost komplikuje zadatak ECB
Mera produktivnosti rada po zaposlenom pala je za 0,4 odsto, pokazuju novi podaci koje je objavila ECB.
15.08.2024
Evro se bliži ovogodišnjem rekordu jer će Fed možda biti brži od ECB
Ovo je "početak dugotrajnijeg uzlaznog kretanja" za evro, rekao je Francesco Pesole, strateg za trgovanje valutama u ING-ju.
14.08.2024
Addiko: ECB suspendovala prava glasa za Alta Pay i Diplomat Pay
Evropska centralna banka smatra da su dva akcionara delovala zajedno i nisu obavestili regulatore da su stekli kvalifikovani udeo.
14.08.2024
ECB će do kraja 2025. kamate smanjiti šest puta, kažu analitičari
Anketa koju je Bloomberg sproveo među ekonomistima kaže da bi kamatna stopa na depozite u decembru 2025. mogla da padne na 2,25 odsto.
12.08.2024
Ali rast cena je u julu neočekivano porastao na 2,6 procenata, a istovremeno postoje znakovi ekonomske nesigurnosti. Svejedno, Vujčić smatra da se inflacija uglavnom razvija u skladu sa njihovim projekcijama i da se neizvesnost oko nje malo smanjila.
Govoreći o ekonomskom sastanku centralnih banaka u Jackson Holeu, Vujčić je kazao da je smanjenje stopa u septembru moguće, što investitori i očekuju.
"Pre sledećeg sastanka trebalo bi da stignu još neki podaci, ali do sad među podacima nismo uočili veća iznenađenja u odnosu na naša očekivanja", istakao je.
Takođe, najnoviji podaci o platama pokazuju da je rast ugovorenih plata značajno usporio u drugom kvartalu, na 3,6 procenata u odnosu na ranijih 4,7 odsto.
Vujčić smatra da su to dobre vesti, ali naglašava da to ne znači da je neizvesnost nestala, misleći na inflaciju usluga jer taj sektor još uvek ima određenu moć određivanja cena. Istakao je i još uvek slabu produktivnost, za koju očekuju da će se povećati kako bi se smanjili troškovi rada. Ali to se za sad ne događa jer su nedavni podaci o produktivnosti u trećem kvartalu bili manji od očekivanog.
Ipak zaključuje da nema razloga za preteranu zabrinutost i da ne vidi rizik od recesije. Po njegovom mišljenju, mnoge ekonomske poteškoće odnose se na strukturne, a ne ciklične faktore, pogotovo u sektoru proizvodnje.
"Na to se ne može značajno uticati makroekonomskim politikama. Iz onoga što vidim da se događa u proizvodnom sektoru u evrozoni, čini se da smanjenja kamatnih stopa neće rešiti naš problem rasta", objasnio je.