McKinsey Global Institute u svom najnovijem izveštaju naglašava da je problem nedostatka radne snage stalni izazov za razvijene ekonomije. Iako su se uslovi malo ublažili od vrhunaca zabeleženih 2022. godine, tržišta rada u razvijenim zemljama i dalje pokazuju znatno smanjenje razlike između ponude i tražnje za radnicima, kakvo nije viđeno u poslednje dve decenije.
To nije fenomen izazvan pandemijom, već nastavak dugoročnog trenda koji je započeo 2010. godine nakon finansijske krize 2008. Demografske promene, poput starenja radne snage i usporavanja rasta populacije, dodatno pogoršavaju taj problem.
Od 2010. godine tržišta rada u svim analiziranim razvijenim ekonomijama pokazuju stalno smanjenje razlike između ponude i tražnje za radnicima.
Opširnije
Adaptivno liderstvo – novi adut u privlačenju radne snage
Milenijalci lako usvajaju nove principe, tako da su prihvatili novi trend adaptivnog liderstva
10.07.2024
Začarani krugovi srpske demografije
Broj stanovnika u Srbiji je neprestano pada, puno ljudi se seli u inostranstvo, a stanovništvo stari.
11.07.2024
Tržište rada u SAD nastavlja da se hladi
Predsednik Federalnih rezervi SAD Jerome Powell je u utorak rekao da je na tržištu rada u SAD došlo do "značajnog" koraka ka balansu ponude i tražnje za radnom snagom.
03.07.2024
Nezaposlenost u Nemačkoj porasla više od očekivanja, slabe nade za oporavak
Broj nezaposlenih u maju je porastao za 25.000, a ekonomisti koje je anketirao Bloomberg očekivali su rast od samo 7.000 radnika.
04.06.2024
Više zaposlenih u Srbiji u prvom kvartalu ove godine
Broj zaposlenih je iznosio 2.871.700 u prvom kvartalu 2024. godine.
31.05.2024
'U ovoj godini smo već izdali 14.000 dozvola za rad stranaca u Srbiji'
Kada se pogledaju podaci sa tržišta rada u Srbiji, oni pokazuju da nezaposlenost beleži trend pada i da je stopa nezaposlenosti u 2023. godini iznosila 9,4 odsto.
29.05.2024
Na primer, broj slobodnih radnih mesta po nezaposlenoj osobi se u proseku povećao više od četiri puta između 2010. i 2023. godine, a u Sjedinjenim Američkim Državama gotovo sedam puta.
McKinsey Global Institute ističe da su posebno pogođene zemlje poput Češke, Nemačke, Japana, Holandije, Norveške, Singapura i Sjedinjenih Američkih Država, gde broj slobodnih radnih mesta premašuje broj nezaposlenih radnika. Te zemlje čine 53 odsto ukupne radne snage u istraženim ekonomijama i 64 odsto kolektivnog BDP-a. S druge strane, zemlje poput Francuske i Italije imaju tržišta rada pod manjim pritiskom, ali čak i tamo dolazi do postepenog zatezanja.
Nedostatak radne snage neravnomerno je raspoređen među sektorima. Sektori s tradicionalno niskom produktivnošću, poput zdravstva i ugostiteljstva, kao i oni sa stagnirajućom produktivnošću, poput građevinarstva, beleže najveći rast slobodnih radnih mesta.
To stvara specifične izazove, ali i prilike za radnike koji lakše pronalaze zaposlenje i mogu ostvariti veće plate. Ipak, rast plata može dovesti do inflacije i opteretiti poslovanje, posebno manjih preduzeća koja se suočavaju s nemogućnošću zadovoljavanja potražnje zbog nedostatka radnika.
Direktor McKinseyja za Adria region Tomislav Brezinščak naglašava potrebu za sistemskim promenama u politici zapošljavanja i obrazovanja kako bi se odgovorilo na te izazove.
"To može uključivati ulaganja u veštačku inteligenciju i tehnologije automatizacije koje mogu pomoći u smanjenju zavisnosti od radne snage i povećanju efikasnosti", izjavio je Brezinščak.
McKinsey Global Institute naglašava važnost prilagođavanja i inovacija kako bi se odgovorilo na izazove tržišta rada u razvijenim ekonomijama. Samo kroz sistemske promene i strateška ulaganja možemo očekivati dugoročni privredni rast i stabilnost, zaključio je istraživački tim.
Opširnije o ovoj temi na stranici Bloomberg Adria Hrvatska.