Pregovori između Nemačke i holandskog distributera električne energije TenneT Holding BV (koji posluje u ovoj državi) ipak su propali, saopšteno je danas iz ove kompanije.
"Nemačka Vlada je obavestila Holandiju da ne može da zaključi planiranu transakciju zbog budžetskih ograničenja. Kao što je ranije najavljeno, TenneT Holding priprema se da iskoristi tržišta kapitala kako bi strukturno finansirao rešenja za poslovanje u Nemačkoj", piše u saopštenju.
Dodaje se da će Tennet ove i sledeće godine u poslovanje uložiti 25 milijardi evra, za šta je dobio kredit od holandskih vlasti.
Opširnije
Nemačka planira dodatno zaduživanje od 11 milijardi evra
Nemačko ministarstvo finansija razmatra dodatni budžet za ovu godinu, vredan 11 milijardi evra.
13.06.2024
Bundesbank predviđa ekonomski rast Nemačke u narednom periodu
Bundesbank predviđa ekonomski rast Nemačke u narednom periodu, počev od 2024. i procene od 0,3 odsto.
10.06.2024
Nemačka prodaje udeo u Deutsche Telekomu vredan 2,5 milijardi evra
Nemačka državna banka KfW ponudila institucionalnim investitorima 110 miliona akcija.
04.06.2024
Siemens Energy razmatra otpuštanje 4.100 radnika u Danskoj, Španiji i Nemačkoj
Kompanija Siemens Energy AG razmatra da otpusti 4.100 radnika u svojoj problematičnoj jedinici za proizvodnju vetroturbina Gamesa.
28.05.2024
Pad Nemačke
Nemačka, nekadašnji pokretač evropskog ekonomskog rasta, danas deluje slabije nego decenijama unazad.
26.05.2024
Nemačka je kupovinom distributivne mreže kompanije u državi htela da nastavi konsolidaciju energetskog sektora u nastojanju da unapredi energetsku sigurnost. Ona je ugrožena sporijim prelaskom na obnovljive izvoze energije, ali i prekidom snabdevanja prirodnim gasom iz Rusije.
Pregovore o kupovini vrednoj oko 22 milijarde evra zakomplikovala je zabrana trošenja budžetskih sredstava u Nemačkoj, što je vlasti primoralo da promene svoje fiskalne planove.
Bloomberg je početkom juna pisao o planovima holandske kompanije da sredstva za investiranje prikupi na drugi način ako pregovori sa Nemačkom propadnu.
Fondovi koji ulažu u infrastrukturne projekte su pokazali interesovanje, ali bi dogovor sa Nemačkom ipak bio najprihvatljivije rešenje, pisao je tada Bloomberg.
Holandija je pred koaliciju nemačkog kancelara Olafa Scholza kao rok za pregovore stavila 1. jul.
U pisanju pomogli Petra Sorge i Cagan Koc.