Zemlje Evropske unije (EU) u kojima su u prva tri meseca ove godine turisti najviše noćili bile su Španija, Nemačka i Francuska, dok je najmanji broj noćenja ostvaren u Lihtenštajnu, Luksemburgu i Letoniji, pokazali su podaci Eurostata.
Kada je reč o Adria regionu, država u kojoj su turisti najviše odsedali bila je Hrvatska, a zatim Srbija, Slovenija i Crna Gora.
U prva tri meseca u Srbiji je noćilo više turista nego u Lihtenštajnu, Severnoj Makedoniji, Crnoj Gori, Luksemburgu, Letoniji, Estoniji, Kipru, Litvaniji, Islandu, Malti i Sloveniji.
Opširnije
Turci u aprilu ponovo najbrojniji strani turisti u Srbiji, Zlatibor najposećenija planina
Turska je bila prva po broju dolazaka, koji je u aprilu rastao za polovinu i iznosio više od 18.000.
01.06.2024
Grčka je za srpske turiste skuplja čak za 26 odsto ove godine
Uveliko smo zakoračili u sezonu letnjih odmora kada, zapravo, najveći broj turista planira svoja putovanja u toku godine.
31.05.2024
Turisti promenili smer u odabiru top letnjih destinacija
Putnici su sve odlučniji da ove godine preskoče najposećenije evropske gradove i plaže, u korist slabije posećenih letnjih destinacija.
31.05.2024
Turizam u Srbiji najviše kaska zbog marketinga, EXPO velika šansa
Rad na četiri najslabije oblasti mogao bi da donese napredak od čak 30 mesta.
27.05.2024
Turisti iz Turske pali na šesto mesto u Srbiji: dominiraju Bugari
Primetan je oporavak turizma, u odnosu na kraj prošle godine
30.04.2024
Jadran postao najpopularnija turistička destinacija u Evropi
Turisti su u 2023. putem onlajn platformi u EU rezervisali oko 14 odsto više noćenja u odnosu na prethodnu godinu.
06.04.2024
10 potcenjenih grčkih ostrva koje treba posetiti ovog leta
Ako volite nešto drugačiji tip odmora sa manje turista, imamo nekoliko preporuka za vas.
09.03.2024
Nakon gašenja linije Bar - Bari, trajekt Bar - Ankona plovi od 3. jula
Italijanska "Adria ferries" spremna je da već u julu otvori liniju Bar - Ankona za prevoz putnika i robe.
28.05.2024
Srbiju je u prva tri meseca ove godine posetio ukupno 814.881 turista, dok je ukupno ostvareno 2.561.805 noćenja.
Od ukupnog broja noćenja, broj noćenja domaćih turista iznosio je 1.393.384, dok je broj noćenja stranih turista iznosio 1.168.421. Najveći rast noćenja stranih turista ostvaren je u martu i iznosio je 23,6 odsto.
Srbija prva po rastu prihoda od stranih turista
Iako nije zemlja u kojoj se turisti dugo zadržavaju, Srbija je uspela da postane prva u svetu po stopi rasta prihoda od stranih turista.
Ministarstvo turizma i omladine nedavno je saopštilo da je Srbija u prvom kvartalu ove godine bila prva destinacija u svetu po stopi rasta prihoda od stranih turista, koji su za 127 odsto veći u odnosu na isti period 2019. godine.
U najnovijem barometru Svetske turističke organizacije (UN Tourism) navodi se da je nekoliko destinacija širom sveta ove godine postiglo odlične rezultate u turizmu, među kojima je Srbija na prvom mestu i jedina koja je dostigla trocifrenu stopu rasta prihoda od stranih turista.
Devizni priliv od turizma u prvom kvartalu ove godine iznosio je 575 miliona evra, što je za 127 odsto više nego u periodu januar–mart 2019. godine, kada su prihodi od stranih gostiju iznosili 252 miliona evra.
U prva četiri meseca ove godine nastavio se rast turističkog prometa u Srbiji, jer su strani gosti ostvarili povećanje dolazaka za 10 odsto, a noćenja za pet odsto, što zajedno sa projekcijama o popunjenosti smeštajnih kapaciteta u nastavku godine ukazuje da će 2024. godina biti rekordna godina za turizam Srbije, saopštilo je Ministarstvo.
Rastu cene ugostiteljskih usluga u Srbiji
Ovom rastu prihoda od stranih turista doprineo je, između ostalog, rast cena ugostiteljskih usluga. Poslednji podaci Repubičkog zavoda za statistiku za maj pokazali su da su cene ugostiteljskih usluga porasle 11 odsto u odnosu na maj prošle godine.
Najviše su porasle cene prenoćišta za 17,6 odsto, zatim bezalkoholnih pića za 11,4 odsto i hrane za 9,4 odsto.
Zanimljivo je da su u aprilu najveći nosilac inflacije, pored gasa, bile i usluge. Frizerske usluge su poskupele 15,8 odsto, paket aranžmani 15,2 odsto, a restorani i hoteli 9,9 odsto.
U majskom izveštaju Narodne banke Srbije (NBS) navodi se da su prema njihovoj proceni uslužni sektori, zbirno posmatrano, nastavili da ubrzavaju rast na međugodišnjem nivou, koji je u prvom kvartalu iznosio 5,6 odsto, čime su doprineli rastu ekonomske aktivnosti sa tri procentna poena.
Na to pre svega upućuju podaci iz oblasti trgovine, s obzirom na to da je promet u trgovini na malo u prvom kvartalu realno povećan za 6,5 odsto međugodišnje. Takođe, rast je zabeležen i u ugostiteljstvu, gde je realni promet u januaru veći za 14,6 odsto međugodišnje.
Na Malti ostvaren najveći broj noćenja stranih turista
U EU u prvom kvartalu ove godine ostvareno je 452,6 miliona noćenja u turističkim smeštajima, što predstavlja rast od sedam odsto u odnosu na isti kvartal 2023.
Strani posetioci su činili oko 45 odsto svih noćenja u prva tri meseca 2024. godine. Najveći udeo stranih noćenja na početku godine zabeležen je na Malti (91 odsto), Kipru (87 odsto), Luksemburgu (82 odsto) i Austriji (78 odsto). Nasuprot tome, strani gosti su ostvarili samo jednu petinu noćenja u Poljskoj, Rumuniji i Nemačkoj (19 odsto, 20 odsto i 20 odsto, respektivno).
U prvom kvartalu 2024. godine, povećanje broja noćenja stranih posetilaca (11 odsto u odnosu na prvi kvartal 2023. godine) bilo je mnogo izraženije od povećanja broja domaćih noćenja (četiri odsto). Najveći rast noćenja stranih posetilaca zabeležen je na Kipru (23 odsto), Hrvatskoj (22 odsto), Malti i Luksemburgu (po 21 odsto). Najmanja povećanja su zabeležena u Litvaniji, Poljskoj i Grčkoj (sve po tri odsto).