Ekonomska ekspanzija u Francuskoj i Španiji daleko je nadmašila očekivanja, dok rastuća inflacija i rizik od prekida snabdevanja energijom iz Rusije prete da Evropu odvedu u recesiju.
Nakon iznenađujuće kontrakcije na početku 2022, francuska proizvodnja porasla je za 0,5 odsto u kvartalu koji je trajao do juna. To je znatno više od srednje prognoze od 0,2 odsto, koliko su očekivali analitičari Bloombergovog istraživanja. U Španiji je bruto domaći proizvod skočio za 1,1 odsto - skoro tri puta više od procenjenog. Dok je ostatak Evrope premašio očekivanja, Nemačka ekonomija je stagnirala.
Inflacija u Francuskoj i Španiji dostigla je nove rekorde i takođe premašila prognoze ekonomista.
Opširnije
Evrozona: Inflacija obara rekorde, u Sloveniji najveća od 1995.
Inflacija u evrozoni se još jednom popela na najviši nivo u istoriji, podržavajući pozive Evropskoj centralnoj banci da poveća kamatne stope u još jednom velikom potezu.
29.07.2022
Evropske akcije idu ka najvećem rastu od novembra 2020.
Evropske akcije su porasle u petak i krenule ka najvećem mesečnom rastu od novembra 2020. godine.
29.07.2022
Inflacija u Nemačkoj 7,5 odsto, niža od junske, ali viša od očekivane
Procena je da će inflacija u Nemačkoj u junu iznositi 7,5 odsto.
28.07.2022
Izgledi Evrope za naredni period su vrlo neizvesni. Dok zemlje na jugu ubiraju koristi od letnje sezone, projekcije za kasniji period se smanjuju jer energetska pretnja iz Rusije, dugotrajni problemi sa ponudom i rekordna inflacija smanjuju potražnju i proizvodnju.
Međunarodni monetarni fond (MMF) ove nedelje je saopštio da će Nemačka, ekonomija broj jedan u Evropi, biti najlošija u grupi od sedam zemalja 2022. godine zbog oslanjanja ogromnog industrijskog sektora na ruski prirodni gas.
Nemačka - BDP
Dok su privatna i javna potrošnja podržale rast privrede u drugom kvartalu, trgovina je bila prepreka, prema nemačkom statističkom zavodu. Analitičari koje je anketirao Bloomberg očekivali su rast od 0,1 odsto.
Međutim, došlo je do nagle revizije za prvi kvartal, pošto je zavod za statistiku saopštio da BDP nije pao u poslednja tri meseca 2021, kao što je ranije objavljeno.
Izgledi Nemačke su mračniji od izgleda drugih zemalja. Pored kombinacije inflacije i prekida u lancu snabdevanja, preveliko oslanjanje na ruski prirodni gas dovelo je do rizika od racionalizacije energije ove zime. Situacija će se u narednim mesecima verovatno pogoršati jer industrija smanjuje proizvodnju ili delimično obustavlja rad. Recesija postaje sve verovatnija.
Nezaposlenost u Nemačkoj je porasla u julu, skočivši za 48.000 jer su se izbeglice iz Ukrajine pridružile radnoj snazi, podižući stopu nezaposlenosti na 5,4 odsto. Ekonomisti su procenili povećanje od 17.000.
Francuska - Inflacija, BDP
U julu je zabeležen još jedan rekord inflacije u Francuskoj, a to je već šesti mesec zaredom da Francuska postavlja nove rekorde.
Cene su skočile za 6,8 odsto u poređenju sa 6,5 odsto u junu, uprkos tome što je vlada potrošila oko 25 milijardi evra da ublaži rastuće troškove energije.
Vladine mere, koje uključuju ograničenja cena električne energije i prirodnog gasa, održale su inflaciju nižom nego u ostatku Evrope, ali cene i dalje rastu najbržim tempom od 80-ih.
Rezultat BDP-a je bio bolji od očekivanog, što je uglavnom rezultat trgovine, koja je doprinela rastu u prošlom kvartalu za 0,4 procentna poena, pošto je izvoz usluga poboljšan, a uvoz robe opao.
Drugi izveštaj statističke agencije Insee pokazao je da je rast potrošnje stanovništva u junu usporen na 0,2 odsto u odnosu na prethodni mesec, jer je kupovina industrijskih proizvoda naglo opala. Poverenje među francuskim domaćinstvima opada već sedam meseci uzastopno i dostiglo je najniži nivo od 2013. godine u julu.
Italija - BDP, inflacija
Italija je uprkos rastu troškova energije i sve manje poverenja zabeležila rast od jedan odsto u poslednjem kvartalu. Napredak je usledio zahvaljujući domaćoj tražnji, uz ekspanziju usluga i industrije.
Odlazak premijera Marija Draghija i prevremeni izbori izazvani njegovom ostavkom bacaju senku na ekonomske izglede, pri čemu je S&P Global Ratings smanjio izglede za državni dug sa pozitivnih na stabilan.
Draghi je trošio skoro 30 milijardi evra da smanji uticaj inflacije i većih troškova energije na preduzeća i domaćinstva, a u pripremi je još 14,3 milijarde evra pomoći nakon što je zemlja zabeležila poreske prihode bolje od očekivanih u prvoj polovini.
Inflacija je neočekivano usporila na 8,4 odsto u julu, a ekonomisti su očekivali novi rekord od 8,8 odsto.
Španija - BDP, inflacija
Snažna potrošnja domaćinstava izazvala je iznenađujuće ubrzanje ekonomije u Španiji, sa daljim podsticajem koji će verovatno doći tokom leta zbog priliva stranih turista, čak iako je rast inflacije usporio potrošnju.
Cene su ovog meseca skočile za rekordnih 10,8 odsto, pošto se skok zbog troškova električne energije i grejanja proširio na hranu i usluge. Smanjenje troškova života navelo je premijera Pedra Sancheza da predloži porez na profit energetskih kompanija i banaka, da finansira subvencije za gorivo i pruži drugu pomoć.
Vlada je smanjila prognozu ekonomskog rasta za narednu godinu na 2,7 odsto, iako je to i dalje znatno iznad projekcije Međunarodnog monetarnog fonda od dva odsto.
Austrija - BDP, inflacija
Austrija je zabeležila rast drugi kvartal zaredom nakon lokdauna u toku zime, a njena ekonomija je porasla za 0,5 odsto u odnosu na prethodna tri meseca. Turizam je bio najsnažniji podsticaj za rast, čak i kada je potrošnja domaćinstava opala.
Proizvodnja će verovatno porasti za 4,3 odsto ove godine, prema istraživačkom institutu WiFo , koji je sastavio podatke o BDP-u u petak.
Inflacija je, u međuvremenu, u julu ubrzala na rekordnih 9,2 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Gorivo je ostalo ključni pokretač rasta cena.
- Napisano u saradnji sa novinarima Bloomberg Newsa