Inflacija u evrozoni se još jednom popela na najviši nivo u istoriji, podržavajući pozive Evropskoj centralnoj banci (ECB) da isprati svoje prvo povećanje kamatnih stopa od 2011. još jednim velikim potezom.
U julu su potrošačke cene skočile za 8,9 odsto u odnosu na godinu ranije (u odnosu na 8,6 odsto prošlog meseca) i ponovo su podstaknute rastućim troškovima energije i hrane. Broj je nadmašio očekivanja ekonomista koje je anketirao Bloomberg, koji su zabeležili rast od 8,7 odsto.
Nakon usporavanja u junu, bazna inflacija, koja isključuje energiju i hranu, takođe je dostigla rekord od četiri odsto.
Inflacija u Francuskoj i Španiji dostigla je nove rekorde i premašila prognoze ekonomista.
Francuska
Francuska niže rekorde već šest meseci zaredom, pa su cene skočile za 6,8 odsto u poređenju sa 6,5 odsto u junu, uprkos tome što je vlada potrošila oko 25 milijardi evra da ublaži rastuće troškove energije.
Vladine mere, koje uključuju ograničenja cena električne energije i prirodnog gasa, održale su inflaciju nižom nego u ostatku Evrope, ali cene i dalje rastu najbržim tempom od 80-ih.
Španija
Cene u Španiji su ovog meseca skočile za rekordnih 10,8 odsto, pošto se skok zbog troškova električne energije i grejanja proširio na hranu i usluge. Smanjenje troškova života navelo je premijera Pedra Sancheza da predloži porez na profit energetskih kompanija i banaka, da finansira subvencije za gorivo i pruži drugu pomoć.
Italija
Inflacija je neočekivano usporila na 8,4 odsto u julu, a ekonomisti su očekivali novi rekord od 8,8 odsto.
Slovenija
Godišnji rast cena u Sloveniji iznosio je 11 odsto, a na mesečnom nivou jedan odsto. Prema usaglašenom indeksu potrošačkih cena koji koristi Eurostat, godišnja inflacija u julu iznosila je 11,7 odsto. To je najviša godišnja inflacija u Sloveniji od jula 1995. godine.
Cene roba u proseku su bile više za 14 odsto, a cene usluga za 5,3 odsto. Inflaciju su neznatno smanjile sezonske rasprodaje odeće i obuće.
Više cene naftnih derivata imale su najveći uticaj na godišnju (2,1 procentni poen) i mesečnu (0,5 procentnih poena) inflaciju, pokazuju podaci Zavoda za statistiku. Benzin i dizel su na godišnjem nivou skuplji za 41 odsto.
Austrija
Inflacija u Austriji je u julu ubrzala na rekordnih 9,2 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Gorivo je ostalo ključni pokretač rasta cena.
Izgledi Evrope za naredni period su vrlo neizvesni. Dok zemlje na jugu ubiraju koristi od letnje sezone, projekcije za kasniji period se smanjuju jer energetska pretnja iz Rusije, dugotrajni problemi sa ponudom i rekordna inflacija smanjuju potražnju i proizvodnju.
JPMorgan i Goldman Sachs su među velikim bankama koje predviđaju recesiju, a Goldman kaže da ona zapravo počinje već u ovom kvartalu. Međutim, kako će to uticati na inflaciju, ostaje nejasno jer je energija - najveći uzrok rasta cena - još uvek najveća nepoznanica.
- U pisanju pomogli novinari Bloomberg Newsa i Klemen Balanč