Inflacija u Francuskoj pala je ispod tri odsto prvi put u dve i po godine, potvrđujući trend koji bi mogao da Evropsku centralnu banku ubedi da krene da smanjuje kamatne stope.
Potrošačke cene u drugoj po veličini privredi evrozone u martu su porasle 2,4 odsto u odnosu na prethodnu godinu, pokazuju podaci agencije Insee. U februaru je inflacija iznosila 3,2 odsto, a za mart su ekonomisti koje je anketirao Bloomberg očekivali inflaciju od 2,8 odsto.
Očekuje se da će inflacija u Italiji iznositi 1,5 odsto, a da će podaci o kretanju cena u evrozoni pokazati da je ona usporila sa 3,1 na tri odsto.
Opširnije
Francuska izbegla recesiju, BDP stagnirao u četvrtom kvartalu
Francuska je za dlaku izbegla recesiju u drugoj polovini 2023. pošto je izvoz izbalansirao slabiju domaću tražnju.
30.01.2024
Aktivnost privatnog sektora u evrozoni pala osmi mesec, moguća recesija
Aktivnost privatnog sektora u evrozoni pala je osmi mesec zaredom u januaru.
24.01.2024
Cene energije i usluga ubrzale inflaciju u Francuskoj
Inflacija je porasla na krilima velikog rasta cena usluga, a skočili su i troškovi energije.
04.01.2024
Kako se inflacija približava cilju od dva odsto, većina zvaničnika ECB podržava planove predsednice Christine Lagarde da se sa smanjenjem kamatnih stopa krene u junu. Ekonomisti i tržišta dele ta očekivanja, pa je smanjenje za 25 baznih poena 6. juna već skoro potpuno uračunato.
Guverner Banke Francuske Francois Villeroy de Galhau rekao je da je takođe moguće da ECB kamate smanji i na sledećem sastanku 11. aprila, upozorivši da bi predugo čekanje moglo da bude štetno.
"Inflacioni rizici su sada simetrični, ali su rizici za privredni rast asimetrični naniže", rekao je Villeroy u četvrtak. "Došlo je vreme da se osiguramo protiv ovog drugog rizika tako što ćemo početi sa smanjenjem kamata", dodao je.
Ipak, neki centralni bankari ostaju oprezni zbog povećanja plata koje bi moglo da nastavi da pritiska cene, posebno u sektoru usluga gde rad čini veliki deo troškova.
Francuski izveštaj o inflaciji pokazao je da je inflacija u uslužnom sektoru usporila na tri odsto u martu sa februarskih 3,2 odsto. Proizvodni sektor beleži pad stope inflacije sa 0,4 na 0,1 odsto.
Za francusku vladu, nedavna dezinflacija je mač sa dve oštrice. Sporiji rast cena smanjuje poreske prihode, doprinoseći povećanju budžetskog deficita, ali zvaničnici takođe računaju na ublažavanje cenovnih pritisaka kako bi privreda mogla da se brže izvuče iz stagnacije.
Poseban izveštaj pokazuje da je potrošnja u februaru pala za 0,6 odsto, iako su ekonomisti očekivali rast od 0,2 odsto.