Predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde ponovila je da će troškovi pozajmljivanja ostati povišeni onoliko dugo koliko je potrebno da se ukrote potrošačke cene - čak i kada ekonomija pati zbog toga.
"Naše buduće odluke će obezbediti da se ključne kamatne stope ECB dovedu na dovoljno restriktivni nivo onoliko dugo koliko je potrebno", rekla je Lagarde poslanicima u Evropskom parlamentu.
"I dalje smo odlučni da obezbedimo da se inflacija blagovremeno vrati na naš srednjoročni cilj od dva odsto", rekla je ona u ponedeljak u Briselu.
Opširnije
Sad su podaci o inflaciji ključ za smanjenje kamatnih stopa
Centralni bankari se još ne slažu apsolutno da su kamatne stope dostigle svoj vrhunac.
25.09.2023
'Kamatne stope ECB biće restriktivne koliko god to bude potrebno'
Procena zvaničnika ECB o restriktivnosti monetarne politike zavisiće od podataka.
22.09.2023
Makhlouf: ECB bi mogla da ponovo podigne kamatne stope
On je isto tako dodao da su male šanse da na proleće dođe do smanjenja kamatnih stopa u evrozoni.
21.09.2023
OECD u 2024. očekuje najniži ekonomski rast od finansijske krize
Svetska ekonomija je spremna za usporavanje, kažu iz OECD.
19.09.2023
ECB je podigla svoju referentnu kamatnu stopu na četiri odsto ovog meseca, što je nivo za koji većina ekonomista i investitora smatra da će biti vrhunac u više od godinu dana, koliko ta centralna banka vodi kampanju za suzbijanje inflacije.
Neki guverneri su se složili sa tom procenom, a Španac Pablo Hernandez de Cos je u ponedeljak ponovio da bi trenutni nivo trebalo da vrati rast cena na cilj od dva odsto ako se zadrži dovoljno dugo. Guverner Banke Francuske Francois Villeroy de Galhau rekao je da ECB ne bi trebalo da izaziva ekonomiju "dok se one ne slomi" – što je nagoveštaj da on preferira da se stope ne povećavaju.
Ali neki zvaničnici su bili manje sigurni da je podizanju došao kraj. Predsednik Bundesbanke Joachim Nagel rekao je prošle nedelje da je prerano da se daju takve izjave jer je inflacija i dalje previše visoka i predviđa se da će polako opadati.
Ključni izazov je proceniti kako ekonomija reaguje na 450 baznih poena monetarnog pooštravanja koji su došli od jula 2022. Izgledi za evrozonu su se nedavno pogoršali, a Nemačka je slaba tačka. Poslovna klima tamo se samo neznatno poboljšala u septembru, dok je ostala na istorijski niskom nivou, pokazali su podaci koje je u ponedeljak objavio institut Ifo.