Evropska centralna banka je u četvrtak po deseti put podigla kamatne stope, a kamatna stopa na depozite je prvi put od osnivanja evrozone došla na četiri odsto. Iako su zvaničnici ECB rekli da se ne može tvrditi da je došao kraj rasta cena zaduživanja, signali da se stiglo do kranje stope su bili prisutni i u saopštenju i u govoru predsednice Christine Lagarde.
Da je ECB završila sa ciklusom podizanja smatra i Nadia Calvino, ministarka ekonomije Španije.
"Sigurno ćemo pratiti poruke zvaničnika ECB, koje će verovatno potvrditi da je došao kraj vratolomnom ciklusu podizanja kamatnih stopa koji smo gledali prethodnih 12 meseci", rekla je Calvino novinarima na konferenciji gde će se sastati ministri finansija Evropske unije i centralni bankari evrozone, piše Bloomberg.
Opširnije
Analitičari BBA: 'ECB više neće dizati kamate, ali tu postoji određeni rizik'
Rezanje kamatnih stopa već sredinom 2024. godine je i dalje vrlo verovatan scenario.
14.09.2023
Evro pao posle odluke ECB, obveznice skočile
Kriva prinosa italijanskih državnih obveznica okrenula se naniže, što može biti znak usporavanja ekonomije.
14.09.2023
Otporna inflacija naterala ECB da digne kamate na rekordne nivoe
Od početka ciklusa monetarnog stezanja, u koji je ECB ušla kasnije u odnosu na Fed, cene zaduživanja u evrozoni su porasle za 450 b. p.
14.09.2023
Slično razmišlja i potpredsednik ECB Luis de Guindos, koji veruje da će inflacija u narednim mesecima nastaviti da usporava.
"Mislimo da će trenutni nivo kamatnih stopa, ako ostane na snazi dovoljno dugo, biti dovoljan da natera inflaciju da se vrati na željenih dva odsto", rekao je De Guindos za špansku radio-stanicu Cope, a navode je preneo Bloomberg.
EURRSD:CUR
EUR-RSD X-RATE
117,1945 RSD
-0,00140 0,00%
cena na otvaranju
117,1958
prethodna cena na zatvaranju
117,1959
ovogodišnja zarada
-0,11650%
dnevni raspon
117,17 - 117,22
raspon u 52 nedelje
114,93 - 118,24
S druge strane, napore monetarnih vlasti veoma često osujećuju mere koje donose vlasti pojedinih država jer mogu da dodatno ubrzaju inflaciju i time otežaju posao ECB.
Na to je upozorio i guverner Banke Francuske Francois Villeroy de Galhau, koji je rekao da fiskalna i monetarna politika širom evrozone mora biti bolje usklađena.
On je rekao da su pregovori oko novih fiskalnih pravila u Evropskoj uniji prilika da se stanje poboljša i da bi dogovor trebalo da sadrži "obavezujuće pragove" iznosa preko kojih izdaci vlada ne bi smeli da idu.
"Monetarna politika je naša prva linija odbrane, i glavni lek" za inflaciju, rekao je Villeroy tokom konferencije u Španiji. "Naša zajednička borba protiv inflacije zahteva i bolju kombinaciju ove dve politike", dodao je Villeroy, kako piše Bloomberg.
- U pisanju teksta pomogli Zoe Schneeweiss, Alonso Soto i William Horobin.