Evropska unija smatra da ne može legalno direktno da zapleni zamrznutu rusku imovinu i da će se umesto toga usredsrediti na njihovu privremenu upotrebu, navodi se u dokumentu u koji je Bloomberg imao uvid.
EU se fokusirala na dve opcije, ali još uvek razmatra kako bi mogla da zadrži više od 200 milijardi evra zamrznute imovine ruske centralne banke i preusmeri ih na Ukrajinu, navodi se u izveštaju. Veliki deo sredstava je pod kontrolom klirinškog giganta Eurocleara, gde su do kraja prvog kvartala ove godine ostvarili prihod od skoro 750 miliona evra.
U Uniji očekuju da će im lideri zemalja članica na sastanku u Briselu sledeće nedelje dati mandat za nastavak rada na programu.
Opširnije
Rusija podiže preradu sirove nafte na najviši nivo u poslednja dva meseca
Ruske rafinerije podigle su obim prerade sirove nafte na najviši nivo u poslednjih devet nedelja, jer se sezona održavanja u zemlji bliži kraju.
19.06.2023
Rusija je i dalje glavni dobavljač uranijuma za SAD
Rusija ostaje glavni snabdevač uranijuma za američke nuklearne reaktore uprkos neuspelim naporima da se smanji zavisnost od ruskog uranijuma.
16.06.2023
Kissinger: Putin verovatno neće zadržati vlast ukoliko pobedi Ukrajina
Putin je istovremeno naslednik tradicionalne ruske perspektive i neko ko je odrastao na ulicama Lenjingrada.
16.06.2023
Ruski milijarderi odsečeni od sveta, pa investiraju kod kuće
Grupa najvećih ruskih tajkuna uprkos sankcijama od svojih kompanija ubire dividende vredne milijarde dolara.
10.06.2023
Rusija proteruje stotine nemačkih vladinih službenika
Odluka će rezultirati "velikim smanjenjem prisutnosti u svim područjima naše delatnosti u Rusiji".
27.05.2023
Radna grupa EU koja istražuje korišćenje ruskih rezervi zamrznutih radi sankcija razgovarala je o tome kako prikupiti informacije i razmotrila šta bi se moglo učiniti prema međunarodnom pravu i pravu EU. Članovi grupe ne vide "ubedljiv pravni put koji bi, na osnovu činjenice da je imovina pod restriktivnim merama EU, omogućio oduzimanje zamrznute ili imobilisane imovine", zaključuje se. Umesto toga, radna grupa je sklonija da profit od ovih investicija usmeri u Ukrajinu.
Austrijski ministar spoljnih poslova Alexander Schallenberg pozvao je na oprez u intervjuu za Bloomberg TV u sredu. "Potpuno razumem emocije u debati i da verujemo da moramo da se dočepamo ove imovine", rekao je on.
"Ali mi smo države u kojima vlada vladavina prava. Mi branimo međunarodni poredak zasnovan na pravilima", dodao je Schallenberg. "Dakle, šta god da uradimo u ovom slučaju, to mora biti potpuno nepobitno. Moglo bi da završi na evropskim ili američkim sudovima. Ako bilo koji potez ne uspe na sudu, to bi bila diplomatska i ekonomska katastrofa", zaključio je on.
Nekoliko vodećih globalnih banaka zabrinuto je da bi zaplena ruskih sredstava mogla da primora Moskvu da uzvrati njihovim preostalim akcijama u toj zemlji, ističu izvori upoznati sa ovim pitanjem. Rusija bi mogla otežati život stranim bankama i ciljati na njihove lokalne zaposlene, rekao je direktor jedne banke. Drugi menadžer je rekao da njegova banka ne lobira direktno, ali da su tu u principu protiv konfiskacije imovine Unije.
Evropska centralna banka je upozorila da bi korišćenje prihoda od kamata na imovinu moglo da primora zvanične vlasnike rezervi da se odreknu evra, navodi se u izveštaju. Centralna banka smatra da međunarodna saradnja treba da igra ključnu ulogu u ublažavanju rizika.
U izveštaju se navode značajne pravne prepreke za jednu od dve opcije koje razmatra Unija: privremeno upravljanje likvidnim sredstvima ruske centralne banke - odnosno ulaganje sredstava i usmeravanje dobiti u Ukrajinu.
Radnoj grupi je privlačnija druga opcija: tzv doprinos u dobiti. Kompanije koje drže rusku imovinu i ostvaruju visok profit njihovim ulaganjem mogle bi biti prinuđene da značajan deo ove dobiti usmere u Uniju. To bi znatno smanjilo pravni rizik za Uniju jer EU ne bi direktno upravljala ovim novcem.
Zvaničnici EU ocenili su da ovaj model neće uticati na finansijsku stabilnost, da će se zadržati poslovni modeli uključenih kompanija i da bi bio fer sa poreske tačke gledišta. "To ne bi uticalo na pravni status imovine", dodaju.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Layen rekla je u sredu na londonskoj konferenciji o obnovi Ukrajine da će Unija formulisati predlog šta da radi sa ruskom imovinom pre odlaska na letnju pauzu sredinom jula.
Više od polovine imovine je u depozitima i gotovini, a "značajan iznos" ostatka je u hartijama od vrednosti koje će se takođe pretvoriti u novac kada dospeju u naredne dve do tri godine.
Komisija je obavestila radnu grupu "o potencijalnom značaju ovih prihoda" ukoliko se ta likvidna sredstva mudro investiraju.
Zvaničnici EU su razmotrili aktivno direktno upravljanje ovim fondovima kako bi se zarađeni novac iskoristio za podršku Ukrajini. Međutim, moraju se uzeti u obzir i vlasnička prava, a postoji i rizik od negativnih prinosa koji ne treba potpuno zanemariti, navodi se u izveštaju.
Sve u svemu, u izveštaju se ističe hitnost preduzimanja narednih koraka i preuzimanja liderske pozicije u svetu u ovom slučaju, s obzirom na to da se većina sredstava centralne banke nalazi u EU. Trebalo bi da lideri EU sledeće nedelje preispitaju šta je do sada urađeno i zatraže od zvaničnika EU da nastave da rade, navodi se u nacrtu odluke u koji je Bloomberg imao uvid.
- U pisanju pomogli Liza Tetley i Ott Tammik.