Akcije kineskih proizvođača automobila skočile su nakon što je državna televizija u sredu uveče najavila da bi vlada mogla produžiti oslobođenje od poreza na kupovinu električnih automobila, a u pokušaju da podstakne automobilski sektor.
Li Auto skočio je za čak 8,7 odsto u Hongkongu, Xpeng dodao je 6,2 odsto, a BYD porastao je za 2,5 odsto. Akcije Nio kojima se trguje u Singapuru porasle su za četiri odsto. Dobavljači, uključujući Changzhou Xingyu Automotive Lighting Systems i Tianrun Industrial Technology, takođe su dobili, dok je gigant baterija Contemporary Amperex Technology porastao na 3,2 odsto u Šendženu nakon prodaje akcije.
Kineska vlada razmatra produženje olakšica za oko 200 milijardi juana (30 milijardi dolara), izvestila je državna televizija, pozivajući se na sastanak Državnog saveta kojim je predsedavao premijer Li Keqiang.
Evropska unija odobrila je dodatne carine na električne automobile uvezene iz Kine koje smatra nelojalnom konkurencijom. Reč je o carinama od 45 odsto.
Uprkos protivljenju Nemačke, Brisel je odlučio da porezu od 10 odsto koji je već na snazi, doda i do 35 odsto na vozila na baterije kineske proizvodnje.
Nakon talasa jeftinih EV, kineski proizvođači sada ciljaju luksuzni segment u Evropi, dok se istovremeno raspiruje sukob Mercedesa i Porschea sa kineskim brendovima.
Srbija je očuvala finansijsku stabilnost, ima najveći privredni rast u regionu, NBS održala stabilnost kursa dinara prema evru i spustila inflaciju u okvire cilja, poručila Tabaković.
Srbiji je u okviru Plana rasta za Zapadni Balkan odobreno 1,58 milijardi evra, a u odobrenoj Reformskoj agendi nalazi se i indikativna lista projekata koji će biti predloženi za finansiranje iz Investicionog okvira za Zapadni Balkan (WBIF).