Rusija je u inostranstvu uspela da uštedi oko trećinu od 227 milijardi dolara nepredviđene zarade prošle godine od izvoza sirovina, stvarajući potencijalno novu žarišnu tačku dok SAD i saveznici žele da pooštre sankcije uvedene zbog invazije na Ukrajinu.
Prema proceni Bloomberg Economicsa, oko 80 milijardi dolara raspršeno je po fondovima gotovine, nekretninama i ulaganjima u podružnice u inostranstvu. Zaliha rezerve u senci, nusprodukt rekordnog suficita na tekućem računu - otprilike razlike između izvoza i uvoza – pomogla je da se održe finansije Kremlja od napada na Ukrajinu u februaru 2022.
"Zbog kašnjenja Evrope s ciljanjem na ruski energetski sektor, Kremlj je uspeo da akumuliše jedan od najvećih suficita tekućeg računa u svojoj istoriji", rekla je Maria Shagina, ekonomista na Međunarodnom institutu za strateške studije sa sedištem u Velikoj Britaniji. "Ovo je de fakto negiralo učinak zamrzavanja imovine centralne banke u martu 2022, jer je Rusija mogla nadoknaditi ono što je izgubila".
Opširnije
SAD planiraju zabrane izvoza i nove sankcije za Rusiju
Ove mere pogodiće sektor odbrane i energetike, finansijske institucije i određene pojedince, naveli su izvori Bloomberga.
20.02.2023
Putinovi trgovci oružjem u UAE prodaju oružje testirano u ratu
Ruske kompanije iz oblasti odbrambene industrije predstavile su se na sajmu naoružanja u UAE uprkos međunarodnim sankcijama.
20.02.2023
SAD sankcionišu Kineze zbog iranskih dronova koji idu Rusiji
SAD tvrde da se u Ukrajini i Jemenu koriste dotične iranske rakete.
10.03.2023
Xi i Zelenski će razgovarati prvi put od početka invazije na Ukrajinu
Kineski predsednik Xi Jinping i ukrajinski lider Volodimir Zelenski planiraju da razgovaraju putem video-poziva.
13.03.2023
Sva nova zarada koja se gomila u inostranstvu mogla bi ih učiniti privlačnom metom za ruske protivnike, posebno ako sredstva kontroliše država. Vlada je akcionar u mnogim od najvećih ruskih izvoznika koji su pridoneli prošlogodišnjem neverovatnom prihodu, iako je pitanje gde je novac završio i ko ga kontroliše postalo još tajanstvenije.
U gomilanju međunarodne imovine prošle godine, Rusija je dodala ekvivalent od oko pet odsto bruto domaćeg proizvoda. To je blizu proseka za 2009-2013, još jedan period visokih cena nafte i ograničenih deviznih intervencija centralne banke.
Šta Bloomberg Economics kaže...
''Akumulacija međunarodne imovine bila je prisilna, a ne namerna. Sankcije su naterale Ruse da smanje uvoz, dok su cene sirovina podstakle izvoz. Ako ništa drugo, umesto da motiviše korporacije da povećaju inostranu imovinu, ruska vlada je ublažila propise da bi pomogla da se poveća uvoz koji joj je bio potreban za stabilizaciju domaće inflacije'', Alexander Isakov, ruski ekonomista.
Sudbina ruskih fondova u inostranstvu sve je više u fokusu jer oni koji podržavaju Ukrajinu poput Kanade i Nemačke iznose ideju o korišćenju milijardi u zamrznutoj ruskoj imovini za kompenzaciju zemlji i pomoć u njenoj obnovi.
Za vladu je imovina akumulirana u inostranstvu resurs koji se može iskoristiti putem vanrednih nameta izvoznicima, prema Alexanderu Knobelu s državne Ruske akademije za spoljnu trgovinu.
''Takve 'rezerve u senci' mogu se formalno okrenuti u korist države na različite načine'', rekao je Knobel.
Kako Evropska unija postaje sve manje zavisna od ruskih energetskih snabdevanja, verovatno će sredstva u inostranstvu privući više pažnje kao moguća meta sankcija, rekao je.
Finansijska gušenja
Ograničenja bez presedana centralnoj banci prošle godine već su blokirala oko 300 milijardi dolara njenih rezervi, ostavljajući joj malo opcija za ulaganja osim juana i zlata. Imovina sankcionisanih ruskih preduzetnika takođe je zamrznuta u nekim zapadnim jurisdikcijama, ostavljajući ih u neizvesnosti.
S nižim cenama sirovina i novim ograničenjima izvoza nafte koja su nedavno stupila na snagu, suficit tekućeg računa naglo je pao. Banka Rusije predviđa da će ove godine iznositi 66 milijardi dolara, da bi 2024. dosegla 48 milijardi dolara, a 2025. 41 milijardu dolara.
Čak i ako strane vlade uspeju utvrditi vlasništvo nad novim ruskim fondovima u inostranstvu i povezati ih s državom, ukupni će iznos verovatno biti manji od službenih procena.
Dok je rusko neto sticanje strane imovine prošle godine doseglo 107 milijardi dolara, prema centralnoj banci, Bloomberg Economics procenjuje da je broj verovatno precenjen za oko 21 milijardu dolara.
Kako bi došao do broja, Bloomberg Economics prilagodio je ukupnu potrošnju za turizam, kupovini na floti naftnih tankera u senci i odlive povezane s Rusima koji otvaraju račune u prekomorskim bankama. Takvi bankovni transferi iskrivljuju podatke jer se pojavljuju kao povećanje strane aktive, ali umesto toga predstavljaju preusmeravanje uvoza.
''Rusko gomilanje skrivenih rezervi sasvim je moguće'', rekao je Sergej Guriev, ekonomista koji je nekad savetovao rusku vladu, ali je kasnije pobegao u Pariz, gde je sada rektor Pariskog instituta političkih nauka (Sciences Po).
"Glavno je pitanje u kojoj bi meri te rezerve bile dovoljne za finansiranje budžetskog deficita 2023. godine", rekao je Guriev.