Ako načujete o čemu se priča na finansijskim tržištima, verovatno ćete čuti da je recesija u SAD neizbežna.
Ne mora da bude tako.
Opasnost od pada jeste porasla jer je rast usporen, ali većina ekonomista tvrdi da je kontrakcija malo verovatna u bliskoj budućnosti, s obzirom na kontinuiranu snagu tržišta rada i više od dve milijarde dolara viška gotovine u bilansima domaćinstava.
Sledeća godina ih više brine jer kontinuirano povećanje kamatnih stopa Federalnih rezervi (Fed) i inflacija koja nije bila viša decenijama nagrizaju taj višak gotovine.
Ali čak ni tada ekonomski pad nije zagarantovan. Bivši zvaničnik Feda i ekonomista Deutsche Bank AG Peter Hooper bio je među prvima koji su prognozirali recesiju. Iako smatra da su izgledi da će se ona desiti sledeće godine viši od 70 odsto, kaže da još uvek može da zamisli neke alternative.
To bi, da upotrebimo reči ministarke finansija Janet Yellen, oduzelo sreću i veštinu koja je Fedu potrebna dok nastoji da obuzda rastuće cene. Uspeh će takođe zavisiti od sila koje su van kontrole centralne banke, što je naglasio i sam predsednik Feda Jerome Powell, usred šokova u lancu snabdevanja izazvanih pandemijom i ruskim ratom u Ukrajini.
Ako se pretpostavi da su najgori ekonomski efekti kovida i rata iza, glavni ekonomista Moody's Analitics Mark Zandi se kladi da Fed može da izbegne recesiju.
Mnogo toga je na kocki. Recesija bi verovatno ostavila stotine hiljada Amerikanaca bez posla i izazvala još jedan veliki pad na berzi. To bi takođe predstavljalo dodatne probleme za predsednika Joa Bidena, čije demokrate već rizikuju da izgube slabu većinu u Kongresu na novembarskim izborima.
Bidenov stav
Biden je u petak izneo najnoviji pokazatelj snage tržišta rada, iako je priznao da će on verovatno biti zasenjen u američkim umovima mukama koje izaziva visoka inflacija.
Ekonomija čija je stopa rasta prošle godine dostigla najvišu od 1984. počinje da pokazuje neke slabosti. Tržište nekretnina je pokleknulo pod uticajem velikog skoka hipotekarnih stopa koji je izazvao Fed, a prodaja novih stanova je naglo padala u aprilu - najviše u skoro devet godina.
Pročitajte više: Prodaja novih domova u SAD pala na najniži nivo od početka pandemije
Tehnološke kompanije koje su napredovale tokom vrhunca pandemije sada otpuštaju osoblje, a trgovci na malo, kao što su Walmart i Target, smanjuju prognoze zarade jer se bore sa rastućim troškovima.
To je aktiviralo alarm na Wall Streetu. Nasdaq kompozitni berzanski indeks je pao u "medveđe tržište" (bear market), dok se raspon korporativnih obveznica proširio, što pokazuje rastući rizik od recesije.
I neki korporativni šefovi brinu. Neki od najistaknutijih, poput glavnog izvršnog direktora JPMorgan Chase & Co. Jamie Dimona i milijardera preduzetnika Elona Muska, sve do Gary Friedmana, šefa kompanije koja prodaje nameštaj RH, istakli su ove nedelje da treba biti oprezan jer je pad moguć.
U tvitu u petak, viši predsedavajući Goldman Sachs Group Lloyd Blankfein je sugerisao da je zabrinutost donekle preterana. "Smanjite negativnost u pogledu ekonomskih izgleda", rekao je bivši izvršni direktor Goldmana. "Iako su ovo rizičnija vremena, privreda bi još mogla uspešno da sleti."
Megan Greene, glavna globalna ekonomistkinja u Institutu Kroll, rekla je da je zabrinutost zbog recesije preuranjena. Potrošači, bedem ekonomije, još uvek imaju veliku finansijsku moć izgrađenu odranije tokom pandemije, kada su bili zatvoreni kod kuće i obasuti stimulacijama savezne vlade.
I dok se tržište nekretnina okreće, mnogi još uvek imaju koristi od procena vrednosti imovine. Dodatak kolektivnoj potrošačkoj moći je i sve veći broj zaposlenih. Izveštaj o zapošljavanju u maju pokazuje povećanje od 390.000 na platnim spiskovima i stopu nezaposlenosti koja je najmanja u skoro pola veka.
Šta kažu Bloombergovi ekonomisti...
"Snažni bilansi stanovništva i preduzeća održaće pozitivan rast u narednih 12 meseci. Gledajući dalje do kraja 2023. godine, naš model pokazuje da su rizici od recesije povišeni. Meko sletanje nije nemoguće. Ipak, nije ni najverovatniji slučaj."
-- Anna Vong i Andrew Husby, ekonomisti
Sve to potrošačima omogućava da nastave da troše, suočeni sa višim cenama hrane, benzina i drugih potrepština. Ako se ukloni efekat inflacije, rast potrošačkih izdataka se zapravo povećao u aprilu, pokazali su podaci od 27. maja.
'Dobra forma'
"Potrošači su u dobroj formi", rekao je izvršni direktor Bank of America Brian Moynihan za Bloomberg televiziju 24. maja. "Šta će ih usporiti? Trenutno, ništa."
Međutim, inflacija će nastaviti da izjeda ušteđevinu domaćinstava, pa izgledi za sledeću godinu deluju pesimističniji.
"Ne mislim da ćemo ući u recesiju u narednih 12 meseci", rekao je Greene. "Zabrinut sam za 12 meseci nakon toga".
Sudbina privrede 2023. će na kraju zavisiti od toga šta se dešava sa inflacijom i koliko će Fed morati da podigne kamatne stope da bi je sveo na prihvatljiv nivo. Fedova mera inflacije porasla je na godišnjem nivou od 6,3 odsto u aprilu, što je više nego utrostručilo cilj centralne banke od dva odsto.
Smer Feda
Hooper iz Deutsche banke kaže da će Fed možda morati da poveća kratkoročne kamatne stope do čak pet odsto da bi smanjio inflaciju. To bi bilo najviše od 2007. i znatno iznad trenutnog ciljnog raspona Feda od 0,75 do jedan odsto.
"Da biste ublažili inflacioni pritisak na tržištu rada, moraće da poraste stopa nezaposlenosti“, rekao je Hooper, držeći se svoje opklade na recesiju.
Glavna američka ekonomistkinja Oxford Economicsa Kathy Bostjancic zauzima drugu stranu. Ona procenjuje da je šansa za recesiju 35 odsto, tvrdeći da će popuštanje napetosti u lancu snabdevanja i priliv radnika pomoći da se ublaže inflatorni pritisci bez potrebe za pooštravanjem Feda koji lomi ekonomiju.
Još jedan plus za Fed: čini se da su investitori, potrošači i preduzeća uvereni da, s vremenom, Fed može da stavi inflaciju pod kontrolu, pokazuju ankete i indikatori tržišta obveznica. To znači da kreatorima politike možda neće biti potrebna "kažnjavajuća recesija" da bi istisnuli inflatornu psihologiju iz ekonomije, rekao je glavni američki ekonomista JPMorgana Michael Feroli.
To ne znači da će zadatak Feda biti lak. Feroli vidi usporavanje rasta na samo jedan odsto u drugoj polovini 2023. jer stroža monetarna politika prolazi kroz ekonomiju.
"Fed mora da pronađe ravnotežu da bi rast bio ispod ujednačenog, ali i dalje pozitivan“, rekao je on. „Možemo da izbegnemo recesiju, ali definitivno imamo povećan rizik od nje.