Ujedinjeno Kraljevstvo (UK) ne uspeva da obrazuje kvalifikovanu i naširoko traženu radnu snagu, a britanski radnici su sve manje privlačni stranim kompanijama, pokazalo je novo istraživanje sprovedeno među direktorima međunarodnih kompanija.
Ekonomski problemi nakon Bregzita i turbulencije u britanskoj politici su UK i tamošnju radnu snagu svetskom biznisu učinili manje privlačnim, pokazala je anketa Instituta za razvoj menadžmenta (IMD) u kojoj je učestvovalo više od 5000 direktora.
UK je sada na 28. mestu od 63 zemlje na IMD-ovoj Svetskoj lestvici talenata, koja u obzir uzima stvaranje i zadržavanje talenata. To je pad za sedam mesta u odnosu na godinu ranije.
Britanija se suočava sa ekonomskim problemima na mnogim frontovima. Smatra se da je privreda u recesiji, inflacija je na najvišim nivoima u poslednje četiri decenije, štrajkovi javnog sektora i drugih ključnih radnika uzrokuju velike poremećaje u sektoru usluga, a rastuće kamatne stope doprinose padu na tržištu nekretnina.
Rastuća ekonomska neaktivnost u državi znači da je tržište rada i dalje pod pritiskom, sa dodatnih 600.000 ljudi koji nisu zaposleni niti traže posao u poređenju sa periodom pre pandemije. Ekonomista Nouriel Roubini je ovaj nedelje rekao da je zemlja "već u ozbiljnoj stagflaciji", koju je delimično pripisao Bregzitu.
U tom kontekstu, čini se da opada poverenje u to da će Britanija osigurati stabilnu klimu za poslovanje. Saopštenje IMD-a navodi da pad standarda obrazovanja i kvaliteta života u UK dovodi do toga da su poslovni čelnici skeptični o potencijalu za kreiranje kvalifikovane radne snage.
"Ovo je zabrinjavajuća situacija za UK bez brzog rešenja", rekao je profesor Arturo Bris, direktor Svetskog centra za konkurentnost IMD-a.
"Sve dok UK ne bude moglo da se nosi sa previranjima u svojoj politici i na tržištima koja su dominirala poslednjih godina i ne preduzme korake za preuređenje svoje domaće situacije, neće moći da privuče ili zadrži talente koji su potrebni za ponovno pokretanje rasta i podsticanje inovacija."
Švajcarska je zauzela prvo mesto na IMD-ovoj lestvici šestu godinu zaredom. Sledećih četvoro prvoplasiranih su Švedska, Island, Norveška i Danska.