Turska će biti domaćin razgovora sa ruskom delegacijom u Ankari u petak s namerom da traži popusta od više od 25 odsto na cenu uvoza gasa iz Rusije, rekli su visoki turski zvaničnici.
Sporazum sa Rusijom mogao bi da ublaži pritisak na liru, jednu od najlošijih svetskih valuta tokom protekle godine, i da pomogne predsedniku Recepu Tayyipu Erdoganu da izbegne povećanje cena energenata uoči izbora sledeće godine kako bi povećao svoju popularnost.
Turska želi da se popust odnosi na uplate iz 2023. i neke prethodne uplate izvršene retrospektivno, rekli su zvaničnici koji su pod uslovom anonimnosti govorili o pripremama sastanka koji će biti održan iza zatvorenih vrata.
Opširnije
Milioni barela nafte zaustavljeni u turskom moreuzu
Naftni tankeri u turskom moreuzu nastavljaju da se gomilaju pošto pregovori nisu uspeli da donesu rešenje za problem osiguranja izazvan sankcijama na rusku naftu.
08.12.2022
Ruski izvoz uglja porastao nakon što je EU olabavila ograničenja
Ruski pomorski izvoz uglja vratio se gotovo na najviše zabeležene nivoe nakon što je Evropska unija olabavila ograničenja na transport.
07.12.2022
Evropski gas u padu zbog dogovora Rusije i Moldavije
Rusija odlučila da nastavi isporuke, ali hladno vreme stiže.
28.11.2022
Ako Turska ne bude mogla da obezbedi popust na poželjnom nivou, onda će tražiti odlaganje plaćanja po mogućnosti do 2024. godine, rekli su zvaničnici bez detaljnijeg objašnjenja. Turska vlada i državni uvoznik gasa Botas nisu odmah komentarisali.
Rusija je prošle godine isporučila nešto manje od polovine od 59 milijardi kubnih metara gasa Turskoj. Erdogan je rekao da bi ukupan račun Turske za energiju za 2022. mogao da dostigne 100 milijardi dolara, dvostruko više nego prošle godine.
Ekonomske i energetske veze Turske sa Rusijom rastu čak i kada Erdogan uravnotežuje pažljivu poziciju oko ruske invazije na Ukrajinu.
Erdogan je podržao Putinov predlog za novo gasno čvorište u Turskoj za isporuku goriva u Evropu. Zvaničnici na kontinentu su, međutim, odbacili tu ideju, optužujući Putina da koristi svoje zalihe energije kao oružje u ratu u Ukrajini. Rusija traži nova tržišta pošto je prekinula snabdevanje većem delu zapadne Evrope, nekada njenom najvećem kupcu. Turska je takođe zatražila od ruske državne kompanije Rosatom, koja gradi nuklearnu elektranu vrednu 20 milijardi dolara na turskoj obali Sredozemnog mora, da izgradi još jednu.
Mađarska je saopštila da će joj Gazprom dozvoliti odlaganje plaćanja prirodnog gasa u narednih šest meseci.