Naftni tankeri u turskom moreuzu nastavljaju da se gomilaju pošto pregovori nisu uspeli da donesu rešenje za problem osiguranja izazvan sankcija na rusku naftu, koji se vode između Turske i zapadnih zemalja.
Dvadeset šest tankera sa više od 23 miliona barela nafte iz Kazahstana nije moglo da prođe moreuz Bosfor i Dardaneli od srede, pokazuju podaci o otpremi koje je prikupio Bloomberg. Vodeni putevi su vitalne tačke za protok sirove i druge robe iz Crnog mora. Kazahstanska vlast je procenila manji zaostatak.
Krajem prošlog meseca, Turska je objavila da će tankeri u prolazu morati da dostave pisma svojih osiguravača koja dokazuju da su pokriveni za plovidbu moreuzama, kroz koje je protekle godine prošlo skoro 700 miliona barela sirove nafte. Potez Turske bio je odgovor na sankcije Evropske unije Rusiji koje zabranjuju osiguranje brodova ako nafta koju prevoze košta iznad 60 dolara po barelu.
Opširnije
Nafta raste nakon četvorodnevnog pada
Cena nafte je porasla nakon četvorodnevnog pada, jer investitori odmeravaju uticaj kineskih poteza u suzbijanju virusa u odnosu na rizik od usporavanja privrede u SAD.
08.12.2022
Zemlje OPEC+ neće smanjiti proizvodnju nafte
Grupa OPEC+ odlučila je da zadrži proizvodnju na sadašnjim nivoima.
04.12.2022
Početak naftnih igara
EU i G7 uvode ograničenu cenu na kupovinu ruske nafte, a preti prekidom isporuke. Ko može više da izdrži?
04.12.2022
EU ograničila cenu ruske nafte na 60 dolara
To otvara vrata širem dogovoru sa predstavnicima Grupe Sedam (G7), rekao je za Bloomberg poljski diplomata.
02.12.2022
Rusija neće prihvatiti ograničenje cene nafte od 60 dolara
Rusija neće prihvatiti gornju granicu cene sirove nafte od 60 dolara po barelu, saopštio je Kremlj.
03.12.2022
Zvaničnici SAD i Velike Britanije traže da Turska preispita zahtev za dokaz o osiguranju, posebno imajući u vidu da teret iz Kazahstana ne podleže sankcijama. Pregovori su do sada bili neuspešni.
Dodatne provere
Ministarstvo finansija SAD, koje je osmislilo takozvanu gornju granicu cene ruske nafte, saopštilo je u sredu da je zamenik sekretara Wally Adeyemo rekao zameniku turskog ministra spoljnih poslova Sedatu Onalu da se program odnosi samo na naftu ruskog porekla i da "ne zahtevaju dodatne provere".
"Obojica zvaničnika istakla su zajednički interes da globalna energetska tržišta budu dobro snabdevena stvaranjem jednostavnog režima usklađenosti koji bi omogućio tranzit morske nafte kroz turske moreuze", navodi se u saopštenju Ministarstva finansija.
Svi kazahstanski tankeri i tereti su osigurani, a kompanije koje obezbeđuju pokriće, uglavnom britanske osiguravajuće kompanije, vode razgovore sa turskom vlasti, izvestila je u četvrtak novinska agencija Tass, citirajući Magzuma Mirzagalijeva, glavnog izvršnog direktora nacionalnog proizvođača NC KazMunayGas. On je procenio da je samo osam do 10 tankera zaglavljenih u turskom moreuzu povezano sa Kazahstanom.
U izveštaju lokalnog lučkog agenta navodi se da je samo jedan natovareni tanker "Vladimir Tikhonov" prošao kroz moreuz od kada je novo tursko pravilo stupilo na snagu. Smatra se da je taj brod imao rusku zaštitu. Dok se zastoj u osiguranju ne reši, nemoguće je proceniti kada bi brodovi mogli da prođu, rekao je agent.
Od četvrtka ujutro po lokalnom vremenu, situacija je ostala nerešena, navodi se u saopštenju.
Za osiguravače, izdavanje dokumentovanih dokaza predstavlja dodatni deo birokratije, ali takođe postavlja potencijalni presedan koji bi druge lokacije mogle da slede.
Tankeri ionako u ovo doba godine na kraju čekaju po nekoliko dana na moreuzima zbog skraćenog dnevnog vremena za tranzit i lošeg vremena.