Sindikati Fiat Chrysler Automobiles (FCA) Srbija saopštili su zahteve Vladi Srbije kojima žele da obezbede bolje uslove za radnike u kragujevačkoj fabrici.
Zahtevi su formulisani nakon što predstavnici radnika na sastanku sa premijerkom Anom Brnabić u ponedeljak nisu uspeli da dođu do konkretnog dogovora.
Podsetimo, ono o čemu se proteklih nedelja razgovara jesu mogućnosti koje su predstavljene zaposlenima u Fiatovoj fabrici za period od naredne dve godine. Tada, 2024. godine, treba da krene proizvodnja električnih automobila u Kragujevcu, pa je postalo sporno kako premostiti međuperiod. Zaposlenima je, naime, ponuđeno da prihvate otpremnine ili rad u drugim fabrikama kompanije u inostanstvu.
Nezadovoljni time, sindikati već nedeljama pokušavaju da obezbede povoljnije uslove za više od 1.500 radnika koje kompanija smatra viškom. U nastavku prenosimo njihove zahteve objavljene danas.
1) Upućivanje na rad u inostranstvo isključivo u skladu sa zakonom Republike Srbije i garantovanje posla nakon povratka (ova obaveza da bude sadržana u ugovoru o upućivanju), uz obavezan princip dobrovoljnosti;
2) Za radnike koji se dobrovoljno izjasne za prihvatanje programa rešavanja viška zaposlenih, otpremnine definisati najmanje u iznosu koji je isplaćivan prilikom gašenja treće smene u FCA Srbija;
3) Za radnike koji se izjasne da žele da ostanu u radnom odnosu u FCA Srbija, Stellantis grupa, da se to i omogući, uz garantovanje isplate naknade zarade najmanje u visini minimalne zarade. Ukoliko se ukaže potreba za dodatnom obukom radi osposobljavanja na poslovima izrade električnog vozila, da im se obezbede sva prava koja prate ovaj vid profesionalnog usavršavanja u skladu sa zakonom Republike Srbije;
4) Upućivanje na rad kod drugog poslodavca na teritoriji Grada Kragujevca, uz uvažavanje principa dobrovoljnosti za opredeljivanje zaposlenih za ovu opciju i uz zadržavanje prava ne manjih od onih koje imaju radnici u Stellantisu.
U saopštenju sindikata navodi se da, ukoliko predstavnici Stellantis grupe (krovne korporacije pod kojom Fiat posluje) ili Vlade Republike Srbije budu vršili bilo kakav pritisak na zaposlene da prihvate neku od opcija, svi sindikati i predstavnici radnika organizovaće protest.
"Ukoliko predloženi način rešavanja trenutnog statusa zaposlenih nije prihvatljiv, predlažemo raskid svih ugovora sa postojećim strateškim partnerom, kojima su mu obezbeđeni značajni iznosi državnih subvencija", zaključuje se u saopštenju. Zahteve su potpisali predstavnici pet sindikata: Samostalni sindikat FCA Srbija (Stellantis grupa), Samostalni sindikat Magneti Marelli Fiat Plastik, Sindikat nezavisnosti FCA Srbija (Stellantis grupa), Sindikat solidarnost FCA Srbija (Stellantis grupa) i Predstavnici radnika FCA Srbija (Stellantis grupa).
Inače, u nedavnom saopštenju Stellantis je poručio da je za jednu nedelju 25 odsto pozvanih zaposlenih izrazilo interesovanje za rad u inostranstvu i više od 100 kolega već je prihvatilo rad u drugim fabrikama u Evropi.