Radnici jedine fabrike automobila u Srbiji, kragujevačkog Fiat Chrysler Automobiles Srbija (FCAS), nalaze se ovih dana pred teškim izborom o svojoj budućnosti, jer im poslodavac nudi otkaze ili odlazak na rad u inostranstvo, a sindikati sa Vladom pokušavaju da izdejstvuju bolje uslove za zaposlene.
Epilog situacije u kojoj su se našli radnici fabrike u većinskom vlasništvu italijanskog Fiata, koja poslednjih godina beleži višemesečne prekide u proizvodnji jedinog modela u Kragujevcu, nakon odluke da proizvodnju potpuno prekine, nije ni na vidiku.
Protest radnika zakazan za četvrtak, otkazan je posle informacije da će sa njima razgovarati predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić.
Sporne naredne dve godine
Budućnost zaposlenih našla se u fokusu nakon iznenadne odluke rukovodstva fabrike o prekidu proizvodnje modela "fijat 500 L", a nedugo posle najave o proizvodnji električnih automobila u kragujevačkoj fabrici od 2024. i potpisivanja ugovora između Ministarstva privrede i kompanije FCAS. Zasad još nije poznato kako će se premostiti taj period od dve godine dok ne počne novi tip proizvodnje.
Predsednik samostalnog sindikata FAS Saša Đorđević, koji učestvuje u pregovorima sa rukovodstvom kompanije, kaže za Bloomberg Adria da je protest prvobitno najavljen jer sastanak sa rukovodstvom kompanije, održan dan ranije, nije dao željeni rezultat.
"To je bio prvi susret sa čelnicima kompanije od onog sastanka sa ministarkom za rad Darijom Kisić Tepavčević. Sama ministarka tada je insistirala na tome da predstavnici radnika sednu za sto sa rukovodstvom i razgovaraju kako bi se omogućili što bolji uslovi za zaposlene. Međutim, direktori su nam ponovili svoje stavove odranije, odnosno rekli da u fabrici dve godine neće biti nikakve proizvodnje, a da radnici mogu da biraju da li će prihvatiti posao u inostranstvu ili otpremnine", naveo je Đorđević.
Ministarka o ponudi Fiata radnicima: Plata i tri puta veća nego u Srbiji
Napomenuo je da je ponašanje čelnika kompanije u suprotnosti sa zakonskom regulativom.
"Naši zahtevi podrazumevaju princip odgovornosti, prema zakonima i pozitivnim propisima države, a uslovljavanje radnika da biraju između odlaska u inostranstvo i otkaza je kršenje zakona. Ima radnika koji ne žele da rade u inostranstvu - i mlađih i starijih. Kada su mlađe kolege u pitanju, treba imati u vidu da mi tu imamo i samohrane roditelje, trudnice, porodilje, supružnike i drugo, i zalažemo se da oni koji ostanu u Srbiji primaju osnovnu zaradu, koja je približna vrednosti minimalca, a da budući period od dve godine utroše na obuke i treninge za novi vid proizvodnje. S druge strane, starije kolege kojima je ostalo još nekoliko godina do penzije trebalo bi, prema našem mišljenju, da dobiju bolju otpremninu, budući da će oni teško moći da odgovore novim normativama", kazao je predsednik Samostalnog sindikata FAS.
Obuka radnika za proizvodnju novog modela
Kompanija Stellantis (krovna korporacija nastala prošle godine, pod kojom sada posluje i Fiat) oglasila se saopštenjem početkom nedelje, kada je objavila da je već počela da radi na fleksibilnom i agilnom industrijskom ekosistemu u okviru koga će se sprovesti neophodna faza tranzicije, uključujući prekvalifikovanje radnika.
"Ovo će biti moguće pomoću zajedničke posvećenosti koju su izrazile sve zainteresovane strane, uključujući Vladu Republike Srbije, socijalne partnere, dobavljače i zaposlene. Plan transformacije takođe predviđa dvogodišnje premeštaje u druge Stellantisove fabrike u Evropi, gde je prelazak na elektrifikaciju već počeo, ili programe za napuštanje kompanije. Prvi rezultati su vrlo ohrabrujući. Za samo jednu nedelju, 25 odsto pozvanih zaposlenih izrazilo je interesovanje za rad u inostranstvu i više od 100 kolega već je prihvatilo rad u drugim Stellantis fabrikama u Evropi. Značajan broj radnih mesta u inostranstvu biće obezbeđen, a pojedinačni intervju će se nastaviti tokom narednih dana", poručila je kompanija.
Đorđević, pak, navodi da je netačno da će se radnici obučavati u inostranstvu.
"Iz kompanije govore da će radnici ići u inostranstvo isključivo da se obučavaju, što je netačno. To bi imalo smisla kada bi kolege išle u neku od fabrika gde se već proizvode električni automobili, Međutim, recimo, u fabrici u Sloveniji, koja je jedna od onih koje se nude radnicima, proizvode se modeli vozila koji su stariji od modela 'fiat 500L'", istakao je Saša Đorđević.
Višak 1.541 radnik
Ministarka rada najavila je ranije da će do kraja ovog meseca biti kreiran socijalni program za Fiatove radnike, ali u sindikatu sumnjaju da će se to i dogoditi.
"Ne očekujem da će socijalni program biti predstavljen na sastanku u ponedeljak, jer program mora da predstavi poslodavac, a ne država, iako je manjinski vlasnik. Verujemo da ćemo biti upoznati s tim ovih dana, ali ne znam kada bi to tačno moglo da bude. Svakako od programa ne očekujem ništa dobro, jer čelnici kompanije radnike vide samo kao brojeve. U ponedeljak će, sem našeg sindikata, biti prisutni sindikati 'Nezavisnost' i 'Solidarnost' i sigurno je da ćemo nastupiti složno", naglasio je Đorđević.
Gradonačelnik radnicima na protestu: Fiatova fabrika neće stati
Vrh menadžmenta FCAS je na sastanku sa sindikatom održanim kasno po podne u četvrtak saopštio da kompanija smatra da je od 2.016 zaposlenih, višak 1.541 radnik.
Program dostavljen Nacionalnoj službi za zapošljavanje
Sindikat u poslednjem saopštenju navodi da će zaposlenima biti predložen program od već pomenute dve mogućnosti - odlazak na rad u inostranstvo na dve godine ili napuštanje fabrike uz zakonski socijalni program, kao minimalne zakonske obaveze.
"Predstavnici kompanije nisu usvojili primedbe sindikata. Dat nam je socijalni program sa listom radnika koji su tehnološki višak. Program je dostavljen i Nacionalnoj službi za zapošljavanje", poručili su sindikalci.
Pozvali su predsednicu Vlade da "upozori Fiat da ne poziva radnike pre sastanka sa njom, zakazanog za ponedeljak, 30. maj, kako bi ih upoznali sa ponudom. Očekujemo da gradonačelnik Kragujevca, koji je izjavljivao da grad i republika neće dozvoliti otpuštanje radnika, preduzmu potrebne radnje da se osujeti namera kompanije Fiat. Pozivamo radnike da se ne izjašnjavaju o ponudi Fiata do ponedeljka, 30. maja, kada će se održati sastanak sa predsednicom Vlade", zaključuje se u saopštenju.
Bloomberg Adria obratila se predstavnicima privrednih društava Fiat i Stellantis, kao i Ministarstvu privrede i Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, ali odgovori do objavljivanja ovog teksta nisu stigli.