Predsednik Vladimir Putin će možda morati još više da računa na Kinu i Indiju ako Evropska unija (EU) zabrani rusku naftu, dok malo drugih kompanija u Aziji može da preradi sirovinu koju Evropa obično kupuje od Rusije.
Lideri EU saglasili su se da nastave sa delimičnim embargom na rusku sirovu naftu koja se isporučuje morem, što bi Putina potencijalno koštalo do 10 milijardi dolara godišnje u gubicima od izvoza.
Ruska vodeća izvozna nafta sa Urala – marka nafte koja je bila popularna u Evropi – kojoj trebaju nove destinacije, ipak će u Aziji naići na ograničenu kupovinu. To je zato što se nafta ovog kvaliteta ne može lako rafinisati u velikim količinama u zemljama kao što su Šri Lanka i Indonezija, koje nemaju sofisticirane mogućnosti obrade i mešanja za rukovanje visoko sumpornom vrstom nafte, kažu trgovci.
To bi moglo da navede Kinu i Indiju, koje imaju rafinerije koje mogu da prerađuju uralsku naftu, da kupe dodatne količine. S obzirom na to da Šangaj izlazi iz višemesečnog karantina, kineske državne i privatne rafinerije možda ponovo imaju apetit da kupuju više od Rusije, rekli su trgovci.
Međutim, verovatno će postojati ograničenje koliko Kina i Indija takođe mogu realno da kupe, s tim što dve zemlje već čiste rekordne količine ruske nafte koju je Evropa stalno izbegavala od invazije na Ukrajinu.
Rekordne količine nafte iz maja
Prošle nedelje zabeležena je rekordna količina ruske nafte koja se nalazi na tankerima, a veći deo tog tovara otišao je u Indiju i Kinu, jer druge zemlje ograničavaju uvoz zbog rata u Ukrajini.
Između 74 miliona i 79 miliona barela proizvođača OPEK+ bilo je u tranzitu i plutajućem skladištu sredinom maja, što je više nego duplo od 27 miliona barela neposredno pre februarske invazije na Ukrajinu, prema podacima Kpler. Azija je prošlog meseca prvi put pretekla Evropu kao najveći kupac, a taj jaz bi trebalo da se poveća u maju, prema podacima analitičke kompanije.
Oštar skok ruske nafte u tranzitu morem naglašava koliko je globalna trgovina energentima dovedena u pometnju zbog invazije, pri čemu su američke, britanske i mnoge kompanije iz EU okrenule leđa njenom tovaru i primorale Moskvu da traži kupce u Aziji. Kina i Indija su kupile milione barela iz zemlje kako bi iskoristile velike popuste.
"Neki od zainteresovanih kupaca u Aziji su više motivisani ekonomijom nego političkim stavom", rekla je Jane Xie, viši analitičar nafte u Kpleru u Singapuru. "Međutim, došlo je do povećanja interesovanja SAD za to što Indija kupuje rusku naftu, tako da mogu postojati neki negativni rizici za ovaj trgovinski tok, čak i ako je malo verovatno da će trenutno biti znatno smanjen".