Odbor izvršnih direktora Svetske banke usvojio je novi petogodišnji okvir partnerstva sa Srbijom za period 2022 - 2026.
Cilj strategije je da podrži zemlju u jačanju njenih institucija kako bi se postigao snažan oporavak nakon pandemije, ubrzao ekonomski rast koji je fiskalno i ekološki održiv, i kako bi se promovisalo inkluzivno pružanje usluga.
Novi okvir predviđa sredstva od milijardu dolara i u potpunosti je usklađen sa težnjama Vlade Srbije, navodi se u saopštenju Svetske banke. Takođe, nadovezuje se na teško stečenu makroekonomsku stabilnost zemlje i podržava napore da se Srbija integriše sa drugim ekonomijama u regionu, podigne produktivnost i konkurentnost privrede i ojača ljudski kapital.
"Jačanje institucija, postepena tranzicija ka ekonomiji sa niskim emisijama ugljenika i izgradnja ljudskog kapitala ključni su sastojci za postizanje oporavka od uticaja globalne pandemije. Istovremeno, poboljšanje pružanja usluga na lokalnom nivou znatno će doprineti povećanju socijalne i ekonomske inkluzije", rekao je Nicola Pontara, direktor Svetske banke za Srbiju.
Nova strategija, dodaje se, pomoći će Srbiji da ojača institucije da bi bolje upravljale i inkluzivnije pružale usluge u klimatski otpornom sektoru transportne infrastrukture, zdravstvu i obrazovanju, sa posebnim naglaskom na regione koji zaostaju i najugroženije zajednice.
Ocenjuje se da okvir za partnerstvo maksimizira uticaj Svetske banke.
"Zajedno sa Međunarodnom finansijskom korporacijom (International Financial Corporation - IFC), združeni napori će podstaći bolje poslovno okruženje, razviti tržišta kapitala, uspostaviti propise i prakse za javno-privatna partnerstva i mobilisati dugoročno finansiranje razvoja", navodi se u saopštenju.
Uz to, Multilateralna agencija za garantovanje investicija (The Multilateral Investment Guarantee Agency - MIGA) nastaviće da pruža usluge osiguranja od rizika i garancije za promovisanje prekograničnih investicija.
"IFC će nastojati da podrži sledeći talas javno-privatnih partnerstava Srbije u sektoru infrastrukture kako bi mobilisao svež privatni kapital, inovacije i globalnu ekspertizu u oblasti energetike, vode i transporta. IFC će takođe imati cilj da poljoprivrednicima i firmama obezbedi veći pristup zelenom finansiranju i da pomogne lokalnim kompanijama da se integrišu u globalne lance vrednosti, koristeći kontinuirani uspeh Srbije u privlačenju velikih proizvodnih investicija", rekao je Ary Naïm, regionalni direktor IFC-a za centralnu i jugoistočnu Evropu.
Okvir za partnerstvo podržava Srbiju u postizanju bržeg, zelenijeg i otpornijeg rasta i veće inkluzije, zaključak je saopštenja Svetske banke.