Srbiju očekuje nova cena prirodnog gasa koji nabavlja od ruskog Gazproma, a skoro je izvesno da ona neće ostati 270 dolara za 1.000 kubnih metara u uslovima kada tržišna cena dostiže skoro 1.000 dolara.
Ugovor o nabavci prirodnog gasa po jednoj od najnižih cena u Evropi ističe 31. maja, a procene su da bi moralo da se dogodi čudo da ista cena ostane na snazi i posle razgovora koje će predsednik Srbije Aleksandar Vučić ove nedelje voditi sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom. Tema razgovora je dogovor o novim količinama i novim cenama.
Predviđanja su da, zbog svetske energetske i ekonomske krize, ta cena više neće biti 270 dolara, ali da će, ipak, za Srbiju biti niža od tržišne.
Iz resornog ministarstva su u susret dogovoru sa ruskom stranom stigle najave da je Srbijagas u pregovorima sa Gazpromom o novom ugovoru, a da opcije uključuju kratkoročno produženje trenutnog aranžmana.
"Ovi razgovori nikada nisu laki", rekla je ministarka Zorana Mihajlović i dodala da nova cena za Srbiju ne može ostati 270 dolara za 1.000 kubnih metara, ali da će biti ispod tržišne cene.
Ključno merilo za cene gasa u Evropi su ugovori o snabdevanju na holandskom TTF čvorištu. Fjučersi se trguju na ICE i CME berzi i kotiraju u evrima po megavatu na sat. Da bi se ova vrednost prevela u dolare po kubnom metru, množi se koeficijentom 10,5 i po trenutnom kursu EUR/USD.
Vrednost majskih fjučersa iznosi oko 950 dolara za 1.000 kubnih metara. Prema trenutnim kretanjima fjučersa na holandskom TTF-u, do februara iduće godine ne bi trebalo da postoje veće oscilacije u cenama za prirodni gas. One će od ovog meseca do februara 2023. biti u rasponu od 950 do 1.030 dolara za 1.000 kubnih metara.
Delovi stručne javnosti u Srbiji izneli su prognoze prema kojima bi novi ugovor za kupovinu ruskog gasa Srbiju predviđao cenu od oko 500 dolara za 1.000 kubnih metara, kao i promenjenu formulu u kojoj će se umesto vezivanja za cenu nafte, kao jedna od komponenti uzimati i berzanska cena prirodnog gasa.
Ipak, sve ekonomske kalkulacije o budućnoj ceni tog energenta ne moraju biti primarne, imajući u vidu veliki pritisak Zapada pod kojim se Srbija nalazi zbog neuvođenja sankcija Rusiji, pa ostaje pitanje kako će na to gledati ruska strana.
Srbija će u Mađarskoj skladištiti 500 miliona kubika gasa
Pored predstojećih pregovora sa Rusima o novoj isporuci i ceni gasa, danas je stigla i vest da će Srbija u Mađarskoj tokom predstojeće zime skladištiti 500 miliona kubika gasa.
To je dogovoreno na sastanku ministra finansija Siniše Malog i ministra spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peterom Siartom u Budimpešti.
Mali je rekao da će na osnovu dogovora Srbija moći da povuče iz mađarskih skladišta u oktobru tri miliona kubika dnevno, po šest miliona kubika dnevno u novembru, decembru, januaru i februaru, i tri miliona u martu.