U drugoj polovini godine Srbiju čeka slabija privredna aktivnost, pošto MMF već drugi put ove godine revidira naniže procene globalnog, evropskog i pojedinačnog rasta za ovu godinu, rekao je Bojan Stanić, pomoćnik direktora za analitiku Privredne komore Srbije (PKS).
Prema njegovim rečima, aktuelna kriza je po karakteru mnogo drugačija od pandemijske, pa zbog visoke inflacije i cena energenata sve delatnosti mogu biti ugrožene.
"Imamo visoku inflaciju i potencijalnu mogućnost da zbog usporavanja privrede, posebno u zemljama u razvoju i tržištima u nastajanju, kao što je Srbija, dođe do rasta nezaposlenosti", izjavio je on za Bloomberg Adria TV.
Opširnije
Kvartalni rast BDP-a Srbije četiri odsto
Srbija zabeležila rast BDP-a u drugom kvartalu.
01.08.2022
Dodao je da sada imamo sličan nivo inflacije i deficita kao 2012, što, prema njegovim rečima, pokazuje koliko je ova kriza snažna i koliko preti da ugrozi oporavak nakon pandemije.
"Čak i ako inflacija opadne u narednom periodu, cene će ostati relativno visoke. Kada postoji usporavanje privrede uz visoke cene, to se održava na smanjenje kupovne moći stanovništva, što je posebno značajno za Srbiju", rekao je Stanić.
Prema njegovim rečima, energetski šok može da zadesi Evropu na jesen, pa je recesija moguća u drugoj polovini ili na prelazu u narednu godinu.
"Ukoliko je nama dve trećine trgovine i investicija povezano sa evrozonom, to se može negativno odraziti u smislu usporavanja priliva investicija kroz spoljnotrgovinske razmene sa ovim zemljama", objasnio je Stanić.
Dodao je da zbog manjih investicija i zbog krize u matičnim zemljama može doći do seljenja dela kapitala, pa bi "pritisak na dinar bi bio nezdrživ, što bi dodatno smanjilo kupovnu moć stanovništva".
Stanić je zaključio da će za privredu regiona i privredu Srbije najvažniji biti prvi kvartal 2023. godine.
"Ukoliko on bude pod pritiskom i dođe do pada, možemo očekivati slabu narednu godinu u smislu privrednih aktivnosti", rekao je Stanić.
Opširnije o ovoj temi pogledajte u videu.