Bugarska bi u petak trebalo zvanično da objavi odluku parlamenta u Sofiji o ukidanju takse na tranzit ruskog gasa, koju je uvela početkom oktobra kako bi smanjila profit Gazproma i Rusije za finansiranje rata u Ukrajini.
Iako su bugarski zvaničnici najavili da će ovu taksu plaćati isključivo Gazprom, zemlje korisnice ruskog gasa koji ide preko Bugarske Turskim tokom, shvatile su da bi to značilo rast cene gasa za njihove građane i privredu. Među tim zemljama su Srbija, Severna Makedonija, Mađarska i Austrija.
Ova odluka Bugarske posebno je razljutila Mađarsku, koja ne samo da je uz Gazprom i Srbiju najavila tužbu protiv Bugarske već je i zabranila njen ulazak u Šengen zonu. Iz Mađarske poručuju da će u petak, kada odluka o ukidanju takse na ruski gas bude zvanično objavljena, dozvoliti Bugarskoj ulaz u Šengen zonu.
Opširnije
Bugarska razmatra ukidanje kontroverznog poreza na ruski gas
Vladajuća koalicija Bugarske razmatra da ukine kontroveran porez na tranzit ruskog gasa preko njene teritorije.
11.12.2023
Bugarska od Rusije očekuje prvu ratu spornog poreza na gas
Bugarska počinje da prikuplja prihode od novog poreza na uvoz i tranzit prirodnog gasa iz Rusije putem gasovoda.
15.11.2023
Bugarski nož u leđa ili praćenje sopstvenih interesa
Još jednom se pokazuje da su bugarski nacional-populisti spremni na kompromise i po suštinskim ideološkim pitanjima.
12.11.2023
Bugarska: Srbija i Mađarska pune Putinovu ratnu mašinu
Ovo je još jedna od packi u sve ozbiljnijem sporu oko poreza na uvoz gasa.
28.10.2023
Bugarski porez na ruski gas važiće samo za Gazprom
Bugarski porez na tranzit ruskog gasa je obaveza Gazproma, a ne drugih zemalja ili bugarskog gasnog operatera, izjavio je premijer te zemlje Nikolaj Denkov.
18.10.2023
Bugarski porez na ruski gas koštao bi Srbiju više od 300 miliona evra
Bugarska je uvela porez na ruski prirodni gas koji se transportuje preko njene teritorije i koji, između ostalih, koriste Srbija, Mađarska, BiH, Severna Makedonija.
17.10.2023
"Mađarska će povući protivljenje ulasku Bugarske u evropsku Šengen zonu slobodnog kretanja čim zvanično bude objavljena odluka Parlamenta u Sofiji o ukidanju takse na tranzit ruskog gasa", rekao je u utorak mađarski ministar spoljnih poslova Péter Szijjártó u videu na svojoj Facebook stranici.
Szijjártó je naveo da ga je bugarski kolega u ponedeljak obavestio o tome da je bugarski parlament ukinuo taj zakon. Dodao je da će Mađarska, kada se zakon objavi u zvaničnom listu Parlamenta u petak - kako se očekuje, odustati od protivljenja prijemu Bugarske u Šengen zonu i tražiti od Evropske komisije da prekine proceduru koju je pokrenula Budimpešta
Šengenska zona slobodnog kretanja obuhvata 23 od 27 zemalja Evropske unije (EU), kao i Švajcarsku, Norvešku, Island i Lihtenštajn. Zemlje koje su članice EU, a još uvek nisu članice Šengen zone, jesu Bugarska, Kipar i Rumunija.