Preliminarni podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS) Hrvatske u četvrtak pokazuju da je u avgustu inflacija na godišnjem nivou ubrzala na 7,8 odsto.
U julu je iznosila 7,3 odsto. DZS je tek blago korigovao preliminarne podatke za jul koja je bila 7,4 odsto.
Nakon osam meseci uzastopnog pada inflacijski pritisci su tako ponovno ojačali.
Prosečna neto zarada u Hrvatskoj isplaćena u junu iznosila je 1.150 evra i bila je za 1,5 odsto veća nego u maju, kada je iznosila 1.133 evra, pokazuju najnoviji podaci.
Hrvatska je 2013. u Evropsku uniju stigla sa stopom nezaposlenosti od 17 odsto i tri godine uzastopnog pada BDP-a.
01.07.2023
Autor: Ivan Odrčić, analitičar Bloomberg Adria
Na mesečnom nivou avgustovska inflacija je, prema prvoj proceni, 0,6 odsto.
Posmatrano prema glavnim komponentama indeksa, procenjena godišnja stopa inflacije za hranu, piće i duvan iznosi 10,1 odsto, za usluge 7,8 odsto, za industrijske neprehrambene proizvode bez energije 7,4 odsto i za energiju 4,3 odsto.
Na mesečnom nivou porast je kod energije 2,7 odsto, usluga 0,7 odsto i hrane, pića i duvana 0,2 odsto. Jedino je do pada od 0,5 procenta došlo kod industrijskih neprehrambenih proizvoda bez energije.
Eurostat je u četvrtak objavio i podatke za članice evrozone prema harmoniziranom indeksu potrošačkih cena prema kojemu je inflacija u avgustu u Hrvatskoj na godišnjem nivou porasla na 8,5 odsto nakon osam odsto u julu.
"Prema prvoj proceni, indeks potrošačkih cena, meren prema HICP metodi, je u avgustu u Hrvatskoj ubrzao svoj godišnji rast na 8,5 odsto dosegnuvši tako najviši nivo od ovogodišnjeg aprila kada je bio na 8,9 odsto. Na mesečnom nivou, HICP inflacija je iznosila 0,5 odsto te je vidljivo da je, u nedostatku detaljnih podataka, na njen porast najviše uticao rast cena energije, i to za 0,4 procentna boda ili 3,2 odsto. To ne iznenađuje s obzirom na relativno visok mesečni porast cena automobilskog goriva na benzinskim pumpama u tom mesecu i povećanom potražnjom za istim usled priliva stranih gostiju. Iako je u evrozoni u avgustu došlo do stabilizacije godišnje stope HICP inflacije na 5,3 odsto, obeshrabrujući je podatak da samo jedna zemlja članica evropodručja ima višu stopu potrošačkih cena od Hrvatske, a to je Slovačka s 9,6 odsto", ocenjuje analitičar Bloomberg Adrije Ivan Odrčić.
Očekuje, ipak, da će inflatorni pritisci jače popuštati prema kraju godine.
"Očekujemo da će inflatorni pritisci jače popuštati prema kraju godine zbog kombinacije učinaka visoke lanjske baze, globalno nižih cena energenata, usporavanja lične potrošnje te usporavanja rasta proizvođačkih cena. Za celu 2023. godinu zato vidimo HICP inflaciju u proseku na oko 8,6 odsto, dok u narednoj godini vidimo njeno dalje snižavanje na 4,3 odsto", zaključuje Odrčić.
Dok se još gaje nade da bi u poslednji čas mogla stići spasonosna poruka Vašingtona da će sankcije biti odložene, rastu spekulacije o posledicama najavljenih restriktivnih mera.
Dok se još gaje nade da bi u poslednji čas mogla stići spasonosna poruka Vašingtona da će sankcije biti odložene, rastu spekulacije o posledicama najavljenih restriktivnih mera.
U Nemačkoj su u nedelju održani vanredni parlamentarni izbori, a prema izlaznim anketama, koje su objavljene odmah nakon završetka glasanja, konzervativna Hrišćansko-demokratska unija dobila je podršku od 29 odsto.
Završena je druga aukcija za projekte obnovljivih izvora energije. Ukupan kapacitet elektrana koje su dobile podsticaje je 645 MW, a planirana vrednost investicija iznosi 782 miliona evra.
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.