Nakon 13 meseci dvocifrene inflacije, u Bosni i Hercegovini (BiH) konačno je na godišnjem nivou zabeležen jednocifren rast cena proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju, i to za 7,9 odsto u aprilu ove godine.
Vrhunac inflacije zabeležen je u oktobru prošle godine (17,4 odsto) od kada se svakog meseca smanjivala u odnosu na isti mesec godinu dana ranije.
U aprilu ove godine cene su više za 7,9 odsto u odnosu na april prošle godine, a najviše su rasle cene stanovanja i režijski izdaci (14,6 odsto), hrana i bezalkoholna pića (12,8 odsto), nameštaj, kućni aparati i redovno održavanje kuće (11,3 odsto) i ostala dobra i usluge (10,5 odsto).
Opširnije
Inflacija u BiH u junu rekordnih 15,8 odsto
Otežani lanci snabdevanja, nedostatak sirovina i sukob u Ukrajini uticali su na veliki rast inflacije proizvođačkih i cena sirovina u BiH.
27.07.2022
Omča inflacije popušta, ali će se rast cena nastaviti
Analitički tim Bloomberg Adrije ističe da je najveći uticaj na smanjivanje cenovnih pritisaka imao globalni pad cena energenata i sirovina.
22.05.2023
Inflacija u aprilu u evrozoni porasla na sedam odsto, bazna usporila
Godišnja stopa inflacije u evrozoni u aprilu blago je porasla na sedam odsto, nakon 6,9 u martu.
02.05.2023
Inflacija u Hrvatskoj pala na jednocifrenu vrednost
Godišnja stopa inflacije u Hrvatskoj merena indeksom potrošačkih cena u aprilu ove godine iznosila je 8,8 odsto.
02.05.2023
Pojeftinili su odeća i obuća (6,9 odsto) i prevoz (5,3 odsto).
Mesečni rast cena 0,1 odsto
Uprkos godišnjem padu i dalje je evidentan rast cena na mesečnom nivou, i to u proseku za 0,1 odsto u aprilu 2023. godine u odnosu na prethodni mesec.
Iako je na godišnjem nivou najviše pojeftinila, odeća i obuća je u aprilu bila za 1,3 odsto skuplja u odnosu na mart, dok su ostala dobra i usluge poskupeli za jedan odsto.
Ostali proizvodi i usluge beleže rast cena ispod jedan odsto, dok su u aprilu u odnosu na mart jeftiniji stanovanje i režijski izdaci za 0,1 odsto, a prevoz za 1,1 odsto.
Entitetske inflacije
Prethodno su objavljeni entitetski podaci iz kojih je vidljivo da inflacija u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) u aprilu beleži blag mesečni i značajan godišnji pad. Istovremeno, cene proizvoda i usluga u Republici Srpskoj (RS) rasle su na mesečnom nivou.
Najnoviji inflacijski trendovi u 2023. pokazali su nastavak pada cena koji je počeo u posljednjem kvartalu prošle godine (osim u Srbiji, gde je vrhunac inflacije dostignut tek u martu).
Istraživački tim Bloomberg Adrije u svojoj analizi ističe kako je najveći uticaj na smanjivanje cenovnih pritisaka imao pad cena energenata i robe na svetskom nivou. S druge strane, cene hrane i bezalkoholnih pića i dalje su visoke (iako i one na svetskom nivou pokazuju tendenciju pada).
"Dalji pritisak na rast cena, uz već spomenutu prehrambenu komponentu, dolaziće zbog snažne potražnje koja je uslovljena rastom plata i stabilnim tržištem rada", smatra naš analitički tim.
Celu analizu možete preuzeti OVDE.
"Inflacija će se smanjivati, ali polako. Cilj od dva odsto inflacije nećemo postići pre 2025. godine. Monetarna politika traži novo normalno stanje u kojem će se kamatne stope stabilizovati na višim nivoima nego pre pandemije", uveren je naš glavni analitičar Andrej Knez.
U Bosni i Hercegovini trend usporavanja inflacije takođe je vidljiv poređenjem prvog kvartala 2023 (12,4 odsto međugodišnje) u odnosu na četvrti kvartal 2022 (16,1 odsto međugodišnje).
Detaljnije o ovoj temi čitajte na BiH stranici našeg portala.