Inflacija u Bosni i Hercegovini (BiH) nastavlja da raste. Mesečna inflacija veća je za 1,4 odsto, proizvodi i usluge za ličnu potrošnju skuplji su u junu ove godine za čak 15,8 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine.
Prema podacima Agencije za statistiku BiH, u junu je najviše poskupeo prevoz, i to za 34,5 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine, a slede ga hrana i bezalkoholna pića, koji su 23,4 odsto skuplji.
Troškovi stanovanja i režijski izdaci veći su za 14,1 odsto, restorani i hoteli za 9,8 odsto, a nameštaj i kućni uređaji i redovno održavanje kuće za 9,1 odsto.
Cene rekreacije i kulture veće su za 8,1 odsto, alkohola i duvana za 2,1 odsto, zdravstva za 1,4 odsto. Ostala dobra i usluge poskupele su za 5,6 odsto.
Prosečan pad cena zabeležen je u oblasti odeća i obuća, i to za 5,9 odsto.
Što se tiče mesečnog rasta cena, one su, kako je navedeno, porasle za 1,4 odsto i više su u gotovo svim segmentima.
U junu 2022. godine u odnosu na mesec ranije proizvođačke cene industrijskih proizvoda za ukupnu industriju zabeležile su pad od 0,1 odsto, dok su u odnosu na isti mesec prethodne godine imale rast od 24,1 odsto.
Takođe, u junu 2022. godine u poređenju sa istim mesecom prošle godine proizvođačke cene više su u segmentu energije, i to za 24,5 odsto, zatim intermedijarnim proizvodima za 32,1 odsto, kapitalnim proizvodima za 7,9 odsto, trajnim potrošačkim dobrima za 13,7 odsto, netrajnim proizvodima za 12,5 odsto.
Podsećamo, Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH) korigovala je naviše brze procene inflacije za prvo polugodište 2022. godine, u odnosu na očekivanja iz marta.
"Na osnovu raspoloživih zvaničnih podataka za maj 2022. godine, i raspoloživih informacija do polovine jula, CBBiH procenjuje da je inflacija za prvo polugodište 2022. godine na nivou od 11 odsto. Poslednje procene za prvo polugodište više su u odnosu na raniju centralnu projekciju jer su kretanja na međunarodnim tržištima hrane, nafte i gasa premašila očekivanja iz marta", navode iz CBBiH.
Kako je pokazala analiza Bloomberg Adrije, otežani lanci snadevanja, nedostatak sirovina i sukob u Ukrajini uticali su na veliki rast inflacije, proizvođačkih i cena sirovina u BiH.
Prema poslednjim službenim podacima za jun 2022. godine, potrošačke cene u Federaciji BiH u odnosu na prethodnu godinu porasle su za 16,8 odsto, a u Republici Srpskoj za 14,3 odsto.