Kada je Jeff Adler 2009. godine prodao svoj crveni karavan "mercedes-benz" iz 1985. godine, brojač je prikazivao 314.000 pređenih milja (505.000 km). "Naprosto sam ga obožavao. Uživao sam dok sam ga vozio", kaže ovaj njujorški agent za nekretnine. Model 300TD podsećao ga je na detinjstvo kada je sa majkom posećivao sajmove automobila na Menhetnu. Dopadao mu se osećaj širokog volana pod rukom, stil njegove elegantne, duge karoserije i to što je manje trošio jeftiniji dizel od drugih vozila. "Imao sam utisak kao da njime izražavam stav", kaže on. "Ovaj automobil mi je pružio samo radost, čistu radost."
Možda biste očekivali da neko oseća ovakvu strast prema moćnim automobilima iz vremena svoje mladosti ili nekom elegantnom kupeu koji je vozio James Bond. Ljubitelji karavana, međutim, gaje jednako snažnu strast prema ovom svojevremeno skromnom, praktičnom prevoznom sredstvu. Nisu mu odani samo profesori engleskog jezika i voditelji Nacionalnog javnog radija (NPR, mreža američkih nekomercijalnih radio-stanica koje nude kvalitetan kulturni i informativni program, prim. prev.). Raspitajte se na bilo kojoj koktel-zabavi ili druženju uz roštilj, i naći ćete bar jednog zaljubljenika u karavane koji dugo ima jedan takav i obožava ga.
Međutim, godinama je intenzitet te naklonosti bio obrnuto srazmeran broju proizvedenih karavana. Nakon zlatnog doba još dužih modela poput Fordovog "country squire" i Chryslerovog "town & country" tokom sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka, popularnost karavana je polako i postojano opadala dok su minivanovi (automobil koji izgleda kao povišeni karavan sa više prostora za putnike i prtljag, prim. prev.) i SUV-ovi postajali sve popularniji. Porodice su birale ova druga vozila zbog dodatnog prtljažnog prostora i lakšeg kretanja unutar prostora i jer su bili izdržljiviji i pogodniji za vožnju po zahtevnom terenu. Automobilskim kompanijama se dopadalo to što mogu da ih prodaju po višoj ceni. Američka kompanija za procenu vrednosti vozila i informacije o njima Kelley Blue Book u svakom trenutku ima informacije o oko dva miliona novih vozila u svojoj bazi podataka; ako odaberete karavan kao tip karoserije, taj broj pada na svega oko 1.300.
Najskuplji automobil, vredan više od dva miliona evra, pojavio se na hrvatskim putevima. Voze se čistokrvni Ferrari, aristokratski Britanac, hibridni Lamborghini i Brabus.
Glasna (i uglavnom bogata) grupa vozača vraća u modu vožnju s ručnim menjačem.
10.01.2025
Karavani su pošteno zalužili svoju reputaciju jer je kod njih funkcionalnost oduvek bila ispred estetike. Prvi su se pojavili tridesetih godina sa Fordovim "modelom A" i Pontiacovom serijom "Deluxe six", a na engleskom jeziku su dobili ime (engl. station wagon) po vozilima koja su nekada sa železničke i do železničke stanice stanice prevozila putnike i prtljag. Kompanija Willys-Overland Motor Co. počela je masovnu proizvodnju karavana "jeep" nakon Drugog svetskog rata, a ovaj oblik karoserije postajao je sve popularniji kako su se porodice masovno selile u predgrađa. Svoj vrhunac kao kulturološki fenomen dostigao je 1983. kada je glumac i komičar Chevy Chase, u ulozi Clarka Griswolda, vozio ogroman karavan "country squire" sa drvenim panelima u filmu "Ludi odmor" (Lampoon’s Vacation).
Vašu prijavu nije moguće sačuvati. Molimo vas, pokušajte ponovo.
Uspešno ste se prijavili.
Današnji ljubitelji karavana dele se u tri glavne grupe. Neki više vole sportske karavane, poput neverovatno brzog "audija RS 6 avant performance" iz 2025. godine (126.600 dolara) koji se po konjskoj snazi i obrtnom momentu može meriti sa sportskim automobilima upola manjim od njega. Mnogi cene klasične četvrtaste modele, poput karavana iz serije 200 kompanije Volvo iz sedamdesetih i osamdesetih. Njihove cene se već dugo kreću između 5.000 i 20.000 dolara na Bring a Trailer, platformi za onlajn prodaju oldtajmera. I na kraju, tu su ljubitelji karavana koji vole avanture u prirodi. Oni su lojalni odvažnom Subaruovom "outbacku" još od njegovog debija 1994. godine. (Cena novih modela kreće se od 29.010 dolara.)
"To su sjajni automobili za krivudave puteve Okruga Hil u Teksasu", kaže Ray Napoles, konsultant za usklađenost sa propisima i upravljanje rizicima iz Ostina. On ima dva "outbacka" i planira da jednog od njih za nekoliko godina da svom sinu. Napoles bi voleo da na kraju pređe na Audijev "A4 allroad" karavan, ali kako kaže, nema ništa protiv Subarua: "Skroz me je zadivio".
Subaruova vozila, u stvari, čine više od 80 odsto novih karavana prodatih u SAD, što je segment koji učestvuje sa samo jedan do dva odsto u tržištu. Možete, naravno, pronaći i karavane drugih proizvođača, ali morate da znate gde (i kako) da tražite. Ovi automobili su mnogo brojniji i popularniji s druge strane Atlantika. U Velikoj Britaniji ih potražite pod nazivom "estates"; u drugim delovima Evrope pogledajte pod "kombi", "sportbrake", "touring" i "avant". Sve su to, u suštini, karavani.
Audi i Mercedes-Benz i dalje prodaju određene modele karavana u SAD, iako su portparoli obe kompanije odbili da preciziraju koliki im je udeo u ukupnoj prodaji. Najnoviji Audijev model "A6 avant" za 2026. godinu, koji je predstavljen 4. marta, neće se prodavati u Americi. "Kupci modela E-klase All-Terrain spadaju među naše najvernije i najposvećenije kupce", naveo je portparol Mercedesa u imejlu, dodajući da su kupci karavana takođe među najimućnijima. BMW za američko tržište pravi samo jedan model, "M5 touring", po ceni od 121.500 dolara. Porsche pravi varijantu svog sedana "taycan" koji nalikuje karavanu. Čak je i izvršni direktor Volvoa u martu izjavio da će kompanija prebaciti fokus sa karavana na SUV modele i sedane.
Oskudna ponuda neće odvratiti odlučnog poznavaoca. "SUV je isforsiran i po mom mišljenju, karavani uvek izgledaju bolje", kaže Spencer Olinek, koji radi u sektoru komunalnih usluga i živi u Zalivskoj oblasti San Franciska. Njegov Volkswagenov "golf alltrek" bolje se uklapa u njegov stil života od robustnijeg vozila, i to bukvalno. "Naša zgrada izgrađena je 1965. godine, a moderna garaža iz sredine prošlog veka nije projektovana za ogromne, nezgrapne kamionete."
Mnoštvo modernih i klasičnih karavana može se nabaviti na platformama za onlajn prodaju, uključujući Bring a Trailer, Hemmings i Cars & Bids, kao i na Autotraderu, Craigslistu i eBay Motorsu i tako dalje. Pisac iz Njujorka David Coggins zamalo je otišao u Švedsku da bi pronašao svoj karavan. Kada je pre nekoliko godina napunio 40 godina, želeo je da kupi vrlo specifičan "volvo XC70" koji je smatrao legendarnim.
Međutim, kompanija je prestala da proizvodi taj model, pa ga je bilo teško naći u SAD. On je jedne noći počeo da u sitne state pretražuje švedske veb-stranice sa polovnim automobilima, pokušavajući da pronađe onaj pravi: obavezno crn i da ne bude previše doteran, da bude poput sata koji nasleđujete od dede, kaže on. I svakako ne sa dosadnim sivim enterijerom. Coggins je zamišljao automobil koji bi rado parkirao ispred rustične i udobne seoske kuće. "Želim automobil koji deluje samosvesno, pouzdano i pomalo pohabano. Da bude lep ali da nije napadan."
Na kraju mu je za oko zapao "XC70" iz 2016. godine, a našao ga je mnogo bliže svom domu u Okrugu Dačes, u državi Njujork. Otkako ga ima, odlazi njime vikendom na izlete pošto ga često pretrpa ribolovačkom opremom, CD-ovima benda Depeche Mode i raznovrsnim debelim džemperima na raskopčavanje. Poput mnogih svojih istomišljenika u svetu karavana, Coggins ne može da potpuno objasni tu privlačnost. To je kao Rimsko carstvo, kaže on - nešto o čemu često razmišljate a da ne znate zašto. Ne morate ga potpuno razumeti da biste ga voleli. "Život u karavanu najbolji je od svih."
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...
Brojevi o kineskim automobilima pristiglim na tržišta regiona mogli bi biti nagoveštaj onoga što je ranije bilo gotovo nezamislivo - masovne prisutnosti proizvođača vozila iz te azijske zemlje na ovim prostorima.
Tradicionalni proizvođači automobila, uključujući Volkswagen i Hondu, upuštaju se prvi put u direktnu prodaju vozila koja bi trebalo da omogući da kupovina vozila od 60.000 dolara bude jednostavna poput kupovine majice.
Proizvođači lukusuznih automobila Mercedes-Benz, BMW, Genesis, Lincoln Nautilus nude velnes komponente u svojim vozilima, sa ciljem da obezbede sveobuhvatan osećaj blagostanja za vozača i saputnike.
U industriji luksuza reč je o sve zahtevnijim kupcima i novoj demografiji potrošača. Pomak bogatstva na mlađu generaciju ukazuje da su promene u ovom sektoru nužne.
Nositi patike i džins uz luksuzan nakit, birati što unikatnije komade ograničenih serija, čekati automobile pet godina po specijalnoj narudžbini, koristiti samo dijamante koji zadovoljavaju vrhunske etičke norme. To je luksuz koji danas opisuje dizajner nakita Stephen Webster.
Ovakva vrsta putovanja koja kombinuju rad na daljinu i slobodu kretanja, za mnoge je nova definicija luksuza: biti tamo gde želiš, a raditi ono što voliš - sa signalom, ali bez stresa.
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...